odchod družky i s dětma výše alimentů

Dotaz ze dne 27. 4. 2021 20:10.

Otázka

Před 5 lety syn na hypotéku koupil byt pro svou nastávající rodinu syn 4 roky + syn 1 rok, nyní ho družka prakticky den ze dne opustila (nic již k synovi necítí) a odvedla si i děti, za které by syn dýchal. Našla si podnájem za 13 000, i přesto , že jí nabídl, aby zůstala s dětmi v jeho bytě, protože to je jejich domov a on, že se odstěhuje ke kamarádovi. Tuto nabídku odmítla. Samozřejmě byt prodávat nechce, chce mít zázemí pro děti. Synovi po odečtení hypotéky alimentů 5000, pojištění, poplatků za školku zbyde cca 6000kč pro sebe a děti, které má 1x za 14 dní víkend, 3x týdně celé odpoledne, ve dnech, kdy je nemá za nimi jezdí. Prosím, jak určit výši alimentů? Samozřejmě družka by chtěla ještě víc, ale víc už dát nemůže, také chce dětem dopřát výlety, kupovat oblečení, dárky.....Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací vyplývá, že synovi již bylo výživné na obě nezletilé děti stanoveno ve výši 5.000,- Kč (v opačném případě prosím tuto informaci upřesněte).

Zajímá Vás, jak určit alimenty (výživné). Obecně lze říci, že při stanovení výše výživného se posuzují možnosti, schopnosti a majetkové poměry povinného rodiče na straně jedné. Zároveň je potřeba při rozhodování o výši výživného zohledňovat také hmotné i nehmotné potřeby dítěte s přihlédnutím k jejich odůvodněnosti na straně druhé. Přičemž míra potřeb dítěte je závislá zejména na věku dítěte, zdravotním stavu, fyzické a duševní vyspělosti dítěte, způsobu přípravy na budoucí vzdělání a také zálibách a zájmech dítěte.

Jak sama vidíte, při procesu rozhodování o výživném by měly být "vyvažovány" pomyslné mističky vah na obou stranách. Soud by měl zjišťovat poměry všech účastníků a následně individuálně rozhodnout o výši výživného. Zároveň existují ministerské tabulky, které obsahují doporučující výši výživného, která se odvíjí od věku dítěte. Tabulka je k nahlédnutí např. zde: https://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=13&id_article=253757&csum=ea038f57

Jedná se však pouze o doporučující materiál, ze kterého mohou soudci podpůrně vycházet, není však pro ně závazný! Stále platí výše uvedené tj.: výše výživného by měla být stanovena na základě individuálního posouzení konkrétní situace daného rodiče a dítěte/dětí.

Pro úplnost dodávám, že stanovené výživné není určeno "na věčné časy". V praxi to znamená, že v případě kdy dojde k nějaké změně okolností ať již na straně rodiče či dětí, může být podán k soudu návrh na změnu výše výživného. Např. pokud by u Vašeho syna došlo ke snížení příjmů, může podat návrh na snížení výživného. Stejně tak platí, že v případě kdy by u dětí vzrostly náklady např. v souvislosti se vzděláním, zdravotním stavem, mohla by jejich matka podat návrh na zvýšení výživného.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším