Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dědictví
Otázka
Dobrý den, měl jsem ženu. Zemřela. Nemáme děti. Netušil jsem, že dům, který jsme spolu postavili, bude muset být předmětem dědického řízení a že budu muset z tohoto majetku vyplatit její rodiče, se kterýma žena neměla dobré vztahy. Budiž, když to tak v zákoně je. O co mi ale jde. Moje žena byla hodně nemocná a byla na plném invalidním důchodě a tudíž všechny půjčky a úvěry na pozemek i dům jsou psané na mě ( již před sňatkem ), protože s jejími příjmy by úvěry nedostala. Doložitelné to ale je, že to bylo na pořízení pozemku a domu. Notář ale nechce zohlednit tyto půjčky a chtějí po mě, abych vyplatil podíly rodičům, bez toho, aby se podíleli na hypotéce, kterou budu platit ještě 20 let. Co můžu udělat, aby se o nedoplacenou částku tyto podíly snížily? Nebo to tak opravdu funguje? Že budu platit hypotéku a z ještě nedoplaceného domu vyplácet plné podíly? Krásný den, mockrát děkuji za případnou odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
v dotazu uvádíte, že jste uzavřel úvěrové smlouvy (hypotéky) ještě před uzavřením manželství. Tyto úvěry proto samy o sobě nejsou součástí společného jmění manželů, zavázaným jste pouze Vy. Pokud jste ale tyto Vaše výlučné finanční prostředky vložil do koupi pozemku a domu, které následně do společného jmění manželů spadaly, pak měly být vypořádány v rámci vypořádání společného jmění manželů na začátku dědického řízení, včetně zaplacených splátek v rámci manželství.
Tuto problematiku upravuje § 742 občanského zákoníku (zejména odst. 1 písmeno c)):
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.
Velmi teoreticky a obecně lze uvést příklad - pokud koupě nemovitostí byla pokryta hypotékami ve výši 5 000 000 Kč, pak Váš podíl na nemovitostech činí 2 500 000 Kč a manželky taktéž. Do dědictví by tak připadla hodnota nemovitostí 2 500 000 Kč (nepočítám zhodnocení nemovitosti). Vy byste mohl požadovat na manželky podíl částku 2 500 000 Kč, kterou jste získal z výlučně Vaší hypotéky (druhých 2 500 000 Kč je Váš náklad). Naopak na manželky podíl by náležela polovina zaplacených splátek během manželství (např. pokud by se zaplatilo na splátkách během manželství 1 000 000 Kč, pak by na manželky podíl náležela polovina, tj. 500 000 Kč). Ve výsledku byste tak na manželky podíl mohl započíst 2 000 000 Kč ve Váš prospěch, neboť jste je uhradil ze svého výlučného majetku (z Vaší výlučné hypotéky).
Doporučovala bych konzultovat situaci s advokátem, který by propočítal výše uvedené zápočty na společné jmění manželů. Nejde o jednoduchou záležitost. Následně byste mohl i lépe argumentovat v dědickém řízení ve věci toho, co spadá do společného jmění manželů a jak je velký podíl každého z Vás manželů na něm.
Je mi líto, že musíte řešit takové věci v pro Vás nelehké době.
Přeji, ať se situaci podaří správně vyřešit.
S pozdravem
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou