Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Návrh na rozvod
Otázka
Dobrý den.Chtěla bych se prosím zeptat na průběh rozvodu. Chci podat žádost o rozvod .Manžel je cizinec a nežije v Čr .Pořád slibuje ,že přijede a dohodu a nesporném rozvodu včetne vypořádání majetku a všeho potřebného podepíše avšak svůj příjezd stále odkládá a já jen čekám .Chtěla bych se tedy zeptat .Pokud podám žádost o rozvod sama a bude tedy brán jako rozvod sporný ,může se během řízení manžel připojit a prohlásit že souhlasí ?Stačilo by takovéto prohlášení třeba poslat ?Popřípadě jak by bylo možno se soudem komunikovat ze zahraničí ? děkuji moc
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu.
Z dotazu nevyplývá, zda máte nezletilé děti a kde žije Váš manžel. Pokud bych Váš dotaz brala tak, že nezletilé děti nemáte, tudíž není potřeba rozhodovat o úpravě poměrů k nezletilým dětem, pak by rozvod manželství měl proběhnout rychleji.
Jednou z variant, jak řešit rozvod manželství, je podat k soudu žádost o sporný rozvod. Tuto žádost si můžete podat sama bez toho, aniž by se manžel k návrhu připojil. Soud bude zkoumat zda jsou splněny podmínky pro rozvod, tedy že je manželství rozvrácené a nefunkční. To může plynout z tvrzení Vašeho a manžela, i z předložených důkazů. Soud bude Vašeho manžela vyzývat k osobní účasti na jednání, kde bude od něj chtít slyšet jeho stanovisko.
Váš manžel se může v průběhu řízení osobně vyjádřit, že souhlasí s rozvodem a proč. Pak by mohlo být manželství rozvedeno, aniž by byly splněny podmínky nesporného rozvodu, a to z důvodu, že bude prokázán nenávratný rozvrat manželství. Dohoda o vypořádání SJM by nebyla podmínkou.
Rovněž se Váš manžel může v průběhu řízení připojit k Vašemu návrhu na rozvod se svým souhlasem a pokud přidáte dohodu o vypořádání společného jmění manželů s ověřenými podpisy, pak by se řízení o sporném rozvodu překlopilo do nesporného rozvodu.
Soud bude v obou variantách rozvodu potřebovat ověřit, že souhlas s rozvodem je i manželova vůle. Pokud by se nemohl dostavit osobně na jednání, pak by bylo vhodné nechat podpis na písemném souhlasu s rozvodem rovněž ověřit.
Samozřejmě, že existuje i varianta, že se k návrhu manžel nepřipojí, pak řízení o sporném rozvodu zůstane sporným rozvodem. Bude zřejmě soudem vyzýván, aby se na jednání osobně dostavil. Zdržuje-li se však trvale v cizině, může mu být soudem ustanoven opatrovník. Soud dle mého názoru pak stejně rozhodne o rozvodu.
Pokud nebudete mít v rámci nesporného rozvodu uzavřenu dohodu o vypořádání SJM, budete mít lhůtu 3 roky od doby rozvodu na jeho vypořádání - a to dohodou nebo podáním návrhu k soudu. Není-li co vypořádávat nebo nestihnete-li dohodou nebo soud, pak k vypořádání dojde podle zákona.
Se soudem může Váš manžel v zahraničí komunikovat přes advokáta, který má sídlo zde v ČR nebo v rámci plné moci, kterou by mohl udělit nějaké třetí osobě, která by činila úkony jeho jménem.
Občanský soudní řád umožňuje komunikaci s účastníky přes videokonferenci, ale praxi soudů v těchto možnostech neznáme.
S pozdravem
Trpíková Lucie
za Občanskou poradnu Společnou cestou