Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pomoc
Otázka
Dobrý den mám dceru - 16 let a před rokem se pokusila o sebevraždu z důvodu nefungující rodiny z důvodu manželova pití , několikrát jsme již na téma alkohol mluvila, ale manžel vždy tvrdí že problém nemá . V hospodě je každý den po práci kde vypije několik piv a občas proloží panákem . Dcera skočila na psychiatrické klinice a při propuštění manžel slíbil, že pití omezí. Fungovalo to pouze týden a vše se vrátilo do normálu. Manžel po příchodu z hospody je nepříjemný , častuje nás - především mě sprostými a urážlivými slovy občas mě i vyhazuje z bytu , zatím jen slově , k napadení ještě nedošlo , ale situace bývá občas vyhrocená . S dcerou jsem začala docházek k psychiatričce ,ale po necelém roce jsem setkání ukončily, paní dr. dceru obvinovala , kritizovala a dcera se tam necítila dobře. Oslovila jsem také OSPOD , ale bez úspěchu. Pravidelně docházíme na setkání s psycholožkou jako rodina, ale i tam se manžel chová jako obětní beránek a že on chce vše řešit a já mu házím klacky pod nohy Dcera má psychické problémy a občas propadá úzkostem celé situace si všimli už i ve škole . Už nevím kam se obrátit o radu nebo pomoc . Vím že bych měla s dcerou odejít, ale nedovolují mi to finance . Nechci o dceru přijít , ale nevím co dělat.
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Věřím, že situace, kterou popisujete, není pro Vás jednoduchá, ale jistě má řešení. Již v úvodu bych ráda zmínila, že naše služba je „sociální“, nejsme tedy odborníci na zdravotnické služby a zdravotnickou péči. Následující doporučení tedy, prosím berte jako zkušenosti a doporučení odborníků z trochu jiné oblasti, přesto věřím, že Vám pro počáteční zorientování a nastartování hledání mohou pomoci.
Bohužel nepíšete, odkud jste, proto je obtížné vyhledávat pro Vás kontakty na služby a pomoc. Níže v textu tedy posílám odkazy na některé pražské služby, jednak proto, že jsme pražská služba a většina našich klientů je pražských, a jednak proto, že z popisu služby na uvedených odkazech můžete získat představu o tom, jak daná služba funguje a příp. vyhledat stejnou nebo obdobnou v místě svého bydliště. Pokud byste chtěla s vyhledáváním pomoci, napište město nebo obec (přesnou adresu nepotřebujeme), kde bydlíte, a služby v místě bydliště Vám zkusíme vyhledat.
Ve svém dotazu popisujete několik oblastí, které Vás trápí a které byste chtěla řešit.
1) Psychické problémy dcery
2) Závislost manžela
3) Otázka řešení bydlení v případě, že se rozhodnete od manžela odejít
K jednotlivým oblastem:
1) Co se týče dcery, popsala jste špatnou zkušenost s lékařkou – psychiatričkou. To se bohužel v praxi stává, že lékař psychiatr pacientovi nevyhovuje. Důvodů může být mnoho, od toho, že lékař může být nezkušený, špatný/nekvalitní odborník/pracovník až po to, že si „nevyhovují“ lidsky. Vzhledem k tomu, že psychiatr vstupuje do soukromí Vaší dcery, může jí být tento vstup nepříjemný, vinit ji z jejích obtíží však může být i dokladem nezkušenosti nebo špatného přístupu lékařky.
Ať již je důvodem cokoli, neměly byste se nechat touto zkušeností odradit a měly byste hledal jiného odborníka. Mnoho lidí také neví, že péči a pomoc psychiatra je dobré „kombinovat“ s docházením k psychologovi/terapeutovi. Mnoho lidí si tyto odborníky také plete. Pokud mezi ně nepatříte, omlouvám se, ale pro jistotu si zde dovolím tento rozdíl stručně popsat. Zatímco psychiatr může předepisovat léky (protože je to lékař), nebývá většinou zároveň psychologem a nebývá (většinou) terapeutem. Nemívá tedy ve své praxi většinou čas na to poskytovat také terapeutické služby, setkání s ním bývají krátká (max. 1 hod.) a není tedy tolik času věnovat se např. testování, konzultování problémů a rozebírání toho, co klient/pacient vyzkoušel, co mu vyhovovalo, co mu pomáhalo a co je třeba příčinou jeho obtíží apod.
K vyhovujícímu psychiatrovi je tedy dobré mít i psychologa/psychoterapeuta, který tento prostor má, ale nemůže zase předepisovat léky (protože není lékař) a služby těchto odborníků kombinovat. V popisu situace píšete, že k psycholožce docházíte jako rodina. Doporučovali bychom zajistit psychologa jen pro dceru.
V obou případech jde o to zvolit odborníka, který bude dceři vyhovovat také lidsky. Každý z nás je jiný a každému může vyhovovat jiný odborník. Někdo volí raději muže, jiný ženu, někdo chce staršího, někdo naopak mladšího apod. Nebývá výjimkou, že člověk vystřídá i několik odborníků, než najde toho „svého“. Stejně jako každý terapeut (i psychiatr) využívá jiné metody a postupy.
V poslední době jistě slýcháte i o krizi v psychiatrické (a psychoterapeutické) péči, o nedostatku odborníků na léčbu duševního zdraví apod. Nebudu Vám tvrdit, že to není pravda, z praxe však víme, že kdo pomoc potřebuje a neustává v jejím hledání, dříve či později ji najde. Zde jsou možné cesty, jak ji hledat:
Asociace psychoterapeutů - https://czap.cz/
Konzultace s psychology jsou buď bezplatné nebo hrazené a buď formou osobní návštěvy nebo online (například na https://hedepy.cz/ lze najít psychologickou pomoc online, jsou uvedeny i informace o proplácení konzultací pojišťovnou). Zdravotní pojišťovny mnohdy přispívají na konzultace s psychology, doporučuji se proto podívat na nabídku dceřiny zdravotní pojišťovny.
Smluvního psychiatra by měla doporučit zdravotní pojišťovna, kontakty na ni najdete na kartičce pojištěnce. Taktéž můžete požádat o radu praktického lékaře, zda Vám nemůže doporučit lékaře psychiatra ve svém obvodu. Pomoc můžete vyhledávat i prostřednictvím Center duševního zdraví - https://www.reformapsychiatrie.cz/projekty/centra-dusevniho-zdravi-cdz Vytrvejte a zkoušejte hledat a hledat.
2) Co se týče manžela, podle toho, co píšete, svůj problém si nepřipouští a vzhledem k tomu, jak k němu přistupuje, to nevypadá, že by měl snahu ho řešit.
Pokud by nastala situace, která by byla pro Vás nebo dceru ohrožující, neváhejte a volejte buď policii (v případě fyzického napadení, psychického týrání apod.) nebo záchranku (v případě, že by manžel ohrožoval sebe nebo okolí pod vlivem alkoholu apod.). Pracovníci záchranné služby mohou zajistit (i nedobrovolnou hospitalizaci a léčbu).
Policie může využít tzv. vykázání. Vykázání je institut, který vznikl k ochraně obětí domácího násilí a policie nesmí toto riziko podcenit a je jejím úkolem agresora z domácnosti vykázat. A to i v případě, že má v nemovitosti trvalé bydliště nebo k ní má vlastnické právo, aby se zamezilo dalším útokům na oběť.
Více informací o vykázání můžete najít zde: https://www.policie.cz/clanek/preventivni-informace-institut-vykazani.aspx
Vykázání je sice jen na 10 dnů a v případě, že by k němu došlo a bylo potřeba tohoto institutu využít, dává Vám možnost podniknout další kroky k ochraně dcery i sebe. Tj. obrátit se na soud, který může vykázání prodloužit, dát žalobu na vyklizení apod.
Jistě neuděláte chybu, když si dopředu (!) promyslíte, jak byste postupovala, pokud by k napadení ze strany Vašeho manžela došlo. Zde jsou kontakty na organizace, které se touto problematikou zabývají:
Bílý kruh bezpečí - https://www.bkb.cz/, linka pro oběti domácího násilí: 116 006
Intervenční centrum Praha - https://www.csspraha.cz/intervencni-centrum
Dalším, kdo Vám může pomoci, je tzv. AT Poradna. Jedná se sice o službu, která primárně slouží osobám závislým, zároveň však poskytují pomoc osobám blízkým. Zde je kontakt na AT poradnu, kterou provozuje Drop In o.p.s.: https://www.dropin.cz/adiktologicka-a-at-ambulance-drop-in-s-r-o/
Co se týče pomoci od OSPOD, zde je otázka, jakou pomoc jste od nich čekala. Jelikož se jedná o úřad, jejich možnosti jsou do jisté míry omezené. Mnoho napovídá již název – Odbor sociálně právní ochrany dětí. Mohou pomoci intervencí v zájmu dětí v případě, že se např. rodiče rozvádějí, dochází k domácímu násilí, dítě je ohroženo jednáním rodiče apod. Podle našeho názoru by měli a mohli pomoci i ve Vašem případě, například intervenovat u manžela, aby podstoupil léčbu. Už jen fakt, že se dcerka pokusila o sebevraždu, je signálem, že se něco v rodině může dít. OSPOD ale situaci nevyřeší, ale může spolu s dalšími odborníky přispět k lepší situaci (myšleno s psychiatrem, psychologem, sociální službou pro rodiny apod.).
3) Ochod od manžela – Píšete, že tuto možnost Vám nedovolují finance. Vaši situaci neznám, přesto si dovolím tvrdit, že možnosti řešení zde jsou. Nejde totiž jen o to, zda byste měla odejít Vy (a dcera), ale i o to, za jakých podmínek by odcházel Váš manžel. Kdo je majitelem bytu, ve kterém bydlíte. Zda jste ho pořizovali společně za doby trvání manželství nebo, zda se jedná o nájemní bydlení. Zda zvažujete nejen odchod, ale i rozvod apod. V mnohých případech lze situaci řešit pomocí rodiny a přátel, dále komerčním nájmem, případně existují azylové domy pro rodiny s dětmi, sociální bydlení, v případě krize krizová ubytování (v Praze např. RIAPS https://www.csspraha.cz/kc-riaps). Ohledně financi je možné žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci na úhradu kauce a prvního nájmu, případně je možné žádat některý nadační fond o finanční pomoc.
Nastínila jsem zde různé formy pomoci a možnosti řešení Vámi popisované situace. Pokud byste potřebovala podrobnější informace nebo upřesnění, rádi Vám je poskytneme. Lze se na nás obrátit i osobně nebo telefonicky.
S pozdravem a přáním všeho dobrého Vám i dceři.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.
za Občanskou poradnu Společnou cestou