dědictví

Dotaz ze dne 16. 8. 2007 12:13.

Otázka

Dobrý den , mám takový složitý dotaz.ˇJsem vdaná 9 let , manželství nám , ale 7 let nefunguje a máme každý partnera. Manžel už přes rok nejezdí domů jen 2x do měsíce pro poštu , já žji prokazatelně několik let s přítelem , on je svobodný a jde o to , že kdyby se mu něco stalo jak by to bylo s majetkem? Dost věcí jak auta tak chalupa jsou tedy psány na něj , ale vše jsme pořídili společně za společný peníze. Tak jsem se chtěla zeptat kdo by dědil , kdyby se mu nedejbože něco stalo. Jestli jeho matka a nebo já s mým synem . Přítel krom matky a bratra nikoho nemá ani žádné dítě. Těď mi bylo řečeno , že když prokážu , že spolu , žijeme prokazatelně déle než rok mámk prý na to nárok já. Tak prosím jak to tedy je ? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

poměrně jednoduché je odpovědět na otázku, jak by to bylo s dědictvím po Vašem příteli. V situaci, kdy nemá děti ani manželku, by podle zákona dědili jeho rodiče a osoby, které s ním nejméně jeden rok prokazatelně žili ve společné domácnosti a pečovali o společnou domácnost, nebo byli odkázáni na jeho výživu. Dle popsané situace byste tak polovinu dědictví získala Vy a druhou polovinu matka Vašeho přítele. V případě, že by matka zemřela, nastoupil by na její místo bratr Vašeho přítele. Pokud Vašemu příteli takovéto uspořádání posledních věcí nevyhovuje, nic mu nebrání sepsat závěť, v níž např. veškerý majetek odkáže Vám, či „podělí“ Vás a Vašeho syna.

Poněkud složitější je ovšem otázka toho, že veškeré věci kupujete společně. Prvotně by se bylo na místě zamyslet nad tím, zda věci opravdu z právního pohledu kupujete společně, nebo jsou smlouvy uzavřeny přítelem s tím, že na dané věci dáváte peníze. U nemovitosti lze předpokládat, že nutně písemná kupní smlouva zní na přítele a ten je tudíž výhradním vlastníkem dotčené nemovitosti - chaty. Váš finanční příplatek by zřejmě bylo možné považovat za dar, půjčku, výpůjčku či bezdůvodné obohacení. U většiny movitých věcí neexistuje evidence vlastníků, ani se neuzavírá písemná smlouva, z níž by bylo možné vlastnictví dovodit. U nich by proto nebyl problém sepsat prohlášení, ve kterém uvedete, jaké jsou vlastnické vztahy k daným věcem. Např. s manželem sepíšete listinu, ve které prohlásíte, že jste televizor X , výrobní číslo Y koupili do podílového spoluvlastnictví, přičemž výše Vašich podílů je stejná, obraz X je osobním majetkem Vašeho přítele atd. Problém však spočívá v tom, že Vaše manželství trvá a tudíž prakticky nemůžete nic koupit do svého osobního vlastnictví (výjimkou je koupě z výhradně osobních peněz – zděděných, darovaných či odděleně uschovaných z doby před manželstvím). Pokud si například s přítelem koupíte "napůl" televizi, budou Vaše majetkové poměry takové, že 1/2 podíl na televizi má Váš přítel a druhá 1/2 je ve společném jmění Vás a Vašeho manžela. Pro majetkové vztahy včetně odpovědnosti za dluhy je nevýznamné, zda s manželem žijete či nikoliv. Z hlediska právní jistoty lze proto doporučit uvážit rozvod a vypořádání společného jmění manželů.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším