Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vyplacení RD
Otázka
Dobrý den,
prosím o zodpovězení mého dotazu. Manželé po rozvodu vlastní každý polovinu RD. Manželka nechce ve své polovině
pobývat a nutí manžela k prodeji, nebo k vyplacení své poloviny RD. Manžel, by jí rád vyplatil, ale z finančních důvodů jí chce její podíl uhradit ve splátkách. Je možné , když manželka nebude chtít na toto přistoupit, úhradu ve splátkách soudně prosadit? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, jestli tomu dobře rozumím, jste podílovými spoluvlastníky. V takovém případě se můžete dohodnout o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Toto vypořádání se může uskutečnit reálným rozdělením nemovitosti, přechodem do výlučného vlastnictví jednoho spoluvlastníka či prodejem nemovitosti a následně rozdělením výdělku podle výše podílů. Dohodnete-li se na tom, že se jediným vlastníkem stane jeden z Vás a toho druhého vyplatí, je také na dohodě, jestli to bude jednorázovou částkou nebo formou splátek.
Pokud se na vypořádání nedohodnete, pak může kterýkoliv z Vás podat návrh na vypořádání k soudu. Soud může vypořádat podílové spoluvlastnictví stejnými způsoby, jaké jsou uvedeny výše. Bude-li věc přikázána jednomu ze spoluvlastníků, který bude muset druhého vyplatit, obvykle má být zaplaceno do x dnů od právní moci rozsudku. Lze se zkusit požadovat úhradu ve splátkách, nelze však říci, zda k tomuto soud přistoupí. Tedy je možné, aby soud rozhodl, že má být plněno ve splátkách, ale nelze předpokládat, jestli o tom rozhodne zrovna v tomto případě. Žádný spoluvlastník nemůže být nucen k prodeji svého podílu (výjma rozhodnutí soudu). Každý se spoluvlastníků může svůj podíl nabídnout ke koupi jiným osobám. Pokud chce nabídnout svůj podíl k prodeji jiným osobám, mají další spoluvlastníci předkupní právo. Nejprve tedy musí nabídnout svůj podíl ostatním spoluvlastníkům, pokud nabídku nepřijmou, může svůj podíl prodat komukoliv jinému. Předkupní právo se neuplatní, pokud by šlo o převod podílu na osobu blízkou.
Lze si představit i dohodu mezi spoluvlastníky, že danou nemovitost bude užívat jen jeden z nich, bude hradit veškeré náklady na údržbu a případně kompenzovat druhému spoluvlastníkovi skutečnost, že nemovitost neužívá („nájem“). Za Občanskou Poradnu Jižní Město Květa Kudová