Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
SJM a hypoteka
Otázka
Dobry den, muj budouci manzel je obcan Polske narodnosti.Radi bychom si vzali v CR hypoteku, ovsem jeho vypis z registru dluzniku v Polsku pravdepodobne nebude vzhledem k nejkym prohreskum v minuulosti, uplne v poradku. Obavam tedy ze bychom s hypotekou vzhledem k EU mohli mit i v CR nejspis problem, je to pravda? Mohla by toto vyresit nejaka predmanzelska smlouva kterou se napriklad stanovi ze spolecne jmeni manzelu (a tedy i spolecne zavazky) manzelstvim vubec nevzniknou? Dekuji za odpoved Petra P.
Odpověď
Dobrý den,
úvodem podotýkám, že nemám nejmenší představu o právní úpravě platné v Polsku. Z hlediska našeho majetkového práva nemáte možnost předmanželskou smlouvou vyloučit společnou odpovědnost za závazky vzniklé za trvání manželství. Do předmanželské smlouvy (ve formě notářského zápisu) sice můžete dát ustanovení o zúžení společné jmění, či odložení jeho vzniku, ale tyto smlouvy jsou neúčinné vůči osobám, které o jejich obsahu nevěděli. Jinak řečeno: věřitele nebude zajímat, že jste uzavřeli předmanželskou smlouvu a bude vůči Vám moci postupovat, jako kdyby žádná smlouva neexistovala. Jedinou variantou jak jmění manželů zúžit tak, aby zúžení bylo obecně účinné, je zúžení prostřednictvím soudu, který však společné jmění zúží jen v případech, kdy mu to umožňuje zákon. Zúžení je možné v případě, kdy je jeden z manželů podnikatelem či neomezeně ručícím společníkem a dále z blíže zákonem nepopisovaných "závažných důvodů". V praxi jde např. o případy, kdy jeden z manželů propadne alkoholu či gamblerství.
Nejsem Vám schopen zodpovědět, zda se "prohřešky" při schvalování úvěru v ČR projeví či nikoliv. Propojení českého a polského bankovního registru pokud vím zatím nefunguje, nicméně to neznamená, že by se banka neměla možnost informace dozvědět. V zásadě není nic jednoduššího, než aby po klientovi požadovala předložení potvrzení z "domovského" registru s tím, že bez tohoto dokladu úvěr neschválí. Nemluvě o skutečnosti, že nepravdivé vyplnění údajů při žádosti o úvěr může snadno skončit trestním stíháním pro tzv. úvěrový podvod.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.