zadlužení rodičů

Dotaz ze dne 23. 9. 2009 12:31.

Otázka

Dobrý den,

maležela rodiče se zadližili při podnikání ( fyz. osoba.) Chci se zeptat zda vpřípadě úmrtí musíme dluhy platit. A dále se chci zeptát když jeden z manželových rodičů odejde co je základem pro výpočet vyživovací povinnosti, jestli je započítáván i majetek který jsme získali s manželem za dobu manželství.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den, dědic může dědictví odmítnout. I v případě, že dědictví neodmítne, ručí za dluhy jen do výše dědického podílu tj. pokud zdědí dluh 50 000 Kč a majetek 30 000 Kč, zaplatí jen oněch 30 000 Kč a za víc neručí, víc po něm nemohou věřitelé vyžadovat. Je-li dědictví předlužené, mohou se dědici dohodnout, že jej přenechají věřitelům.

Neexistuje žádný vzorec pro výpočet výživného, záleží na posouzení soudu. Nejsem si jistá, jaké výživné máte namysli. Vyživovací povinnost mezi manželi či vyživovací povinnost dětí vůči rodičům. Obecně lze říci, že výživné stanovuje soud na základě posouzení potřeb oprávněného a možností, schopností a majetkových poměrů povinného. Přihlédne nejen k dosahovaným příjmům, ale k celkové sumě movitého a nemovitého majetku a ke způsobu života povinného. Tedy i majetek získaný za trvání manželství bude zohledněn. Děti, kterou jsou schopny se samy živit jsou povinny zajistit slušnou výživu rodičům, pakliže toho potřebují. Je-li více sourozenců, plní ji každý takovým dílem, jaký odpovídá jeho možnostem a schopnostem. Této vyživovací povinnosti předchází vyživovací povinnost manželů. Pakliže jeden z manželů neplní vyživovací povinnost dobrovolně, může se druhý obrátit k soudu, aby tuto vyživovací povinnost určil. Rozsah se určuje tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla v zásadě stejná. Závěrem lze uvést, že výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy. V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším