Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vyplata poloviny bytu
Otázka
Dobry den,me nezletile dite zdedilo po svem otci polovinu bytove jednotky druhou vlastni sesta zemreleho tedy meho ditete teta,zaroven me dite zdedilo i dluh 150000,podle notarky dedictvi nebylo predluzene tak jsem dedictvi za nezl.musela prijmou.Teta ditete prislibyla odkup,ktery protahuje ac vi ze se maji platit nejake dluhy,jeji advokatka,ktera mela pravne osetrit odkup se ji nemuze dovola na dopisi neodpovia,ja pritom vi ze jes ni vse vporadku a onom byte bydli,avokatka ji hodla vypovedet smlouvu protoze nevi co sni ma delat.Vse trva tristvrte roku,mame pravo pozadovat majem za uzivani poloviny bytu kery vlastni me dite a jeho teta cely byt uziva,a jak postupova v odkupu kdyz druha strana nespolupracuje,diteti bude 18 v srpnu 2010. dekuji za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
pakliže se nejste schopni na odkoupení podílu Vaší dcery dohodnout, můžete podat k soudu tzv. žalobu na vypořádání podílového spoluvlastnictví. Vzhledem k tomu, že byt zřejmě není reálné rozdělit na dva samostatné byty, bude soud zkoumat, zda-li je některý ze spoluvlastníků ochoten či schopen druhého vyplatit. Pakliže se teta u soudu zaváže vyplatit podíl, soud jí přiřkne vlastnictví celého bytu. Nebude-li chtít podíl odkoupit, můžete uvážit, zda-li by pro Vás nebylo zajímavé naopak vyplatit její podíl (to samozřejmě můžete navrhnout i na začáku). Pakliže nikoliv a svůj návrh na vypořádání nevezmete zpět, soud nařídí vydražení nemovitosti a mezi spoluvlastníky rozdělí výtěžek.
Skutečnost, že zpeněžení podílu může ještě nějakou dobu trvat, Vás nicméně nezbavuje povinnosti hradit zděděné dluhy. Pakliže se nepodaří s věřiteli dohodnout, bude třeba na jedné straně uvážit riziko soudu a návazné exekuce a na straně druhé dostupné možnosti získání potřebných peněžních prostředků.
Co se týče skutečnosti, že teta používá byt výhradně pro sebe, je třeba zkoumat, proč k tomuto stavu dochází. Vaše dcera má právo na 1/2 užitku plynoucího z vlastnictví bytu, ale ze skutečnosti, že jí nic neplyne, ještě nelze automaticky dovodit, že by teta byla povinna hradit bezdůvodné obohacení ("polovinu nájmu").
Může jít např. o takovou situaci, kdy teta nijak nebrání tomu, aby se její neteř do dotčeného bytu přistěhovala a užívala ho ve stejné míře jako ona. Pakliže by šlo o tento případ, nezakládalo by nevyužití této možnosti ani neschopnost dohodnout se na jiném režimu užívání právo na vydání bezdůvodného obohacení (místo toho by bylo na místě podat k soudu návrh na rozhodnutí sporu o užívání společné věci). Nárok by naopak bylo možné vznést v případě, kdyby bylo možné dokázat, že teta brání druhému spoluvlastníkovi v užívání a přisvojuje si celý byt.
Co se týče věku dítěte, tak je samozřejmě na Vás, jestli se do soudních řízení pustíte v době dceřiny nezletilosti, nebo si raději počkáte na její zletilost, kdy si již Vaše dcera bude moci vše vyřizovat samostatně.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.