Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
V jakém případě dědí rodiče zesnulého
Otázka
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně případného dědictví po manželovi/manželce. Bylo mi řečeno, že kdyby zemřel jeden z manželů a byli bychom v okamžiku úmrtí bezdětní, měli by dědické právo i žijící rodiče zesnulého.
Příklad: zemřel by např.manžel, o dědictví bych se dělila já jako manželka zároveň s otcem a matkou zemřelého manžela? A v jakém poměru? Domnívala jsem se, že v případě úmrtí jednoho z bezdětných manželů automaticky vše dědí druhý žijící manžel/manželka.
Odpověď
Dobrý den,
není-li zde závěť, tak by tomu v daném případě bylo opravdu tak, že by dědili rodiče zesnulého/zesnulé spolu s manželem/manželkou a dále s těmi, kteří žili se zesnulým nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zesnulého/zesnulou.
Manžel/manželka by získala polovinu dědictví a o zbytek by se ostatní dědici rozdělili rovným dílem. Zde je na místě upozornit, že zde mluvíme o dělení dědictví. Před samotným dělením dědictví by se řešilo vypořádání společného jmění manželů a do dědictví by spadala pouze ta část ze společného majetku, ktera by připadla na zesnulého / zesnulou.
Závěrem si dovolím uvést, že výše uvedený postup se použije v případě, pakliže zde není závěť. Nic bezdětnému manželovi / manželce nebrání v tom, aby byla pořízena závěť, podle které bude jediným dědicem jeho manžel / manželka.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.