Vyrovnání po rozvodu

Dotaz ze dne 26. 11. 2009 16:06.

Otázka

Dobrý den, již asi 4 roky máme s manželkou zúžené SJM, kde jsem se např. zavázal vzít do svého majetku původní společnou hypotéku a další úvěry. Z majetku zůstal společný pouze rodinný dům každému a to každý 1/2. V té době měl dům hodnotu cca 2mil. Kč. Přibližně v době zůžení SJM jsem na vlastní náklady (část dokladů mám k dispozici) vybudoval v našem společném domku podkrovní bydlení, takže nyní má dům hodnotu cca 3mil. Soud nás rozvede bez problémů, jelikož na dětech jsme se dohodli, ale manželka chce vyplatit 1/2 hodnoty domu, přestože se finančně na podkroví nepodílela. Navrhl jsem manželce stavbu nového menšího domku. Náklady cca 2mil.Kč, novostavba bude napsána na mně a je z části financována úvěrem, kterým jsem zaplatil původní hypotéku a manželka souhlasila se zástavou v nové výši 2,4mil.Kč. Po dostavbě by manželka bydlela v novostavbě, kterou bych na ni převedl výměnou za 1/2 starého domu po odečtení zhodnocení dostavou podkroví, tzn. manželka by mi vyplatila cca 1 mil. Kč. Hodnoty obou domů a zhodnocení by provedl znalec, na kterém bychom se s manželkou shodli, event. znalci každého z nás a cenu bychom určili nějakým průměrem obou našich znalců. Se svým právníkem jsme se dopracovali k tomu, že s ohledem na naše děti to je vhodná varianta. Právník dokonce našel rozsudek nejvyššího soudu, který podobnou situaci zhodnocení nemovitosti řeší v můj prospěch. Nicméně manželka s tímto nesouhlasí, protože rozsudek NS prý neřeší náš konkrétní dům a trvá na tom, že chce vyplatit rovnou polovinu z původního domu a mě už došly argumenty, jak se vyhnout soudním tahanicím. Budu moc rád, pokud mi mé závěry potvrdíte, popř. vyvrátíte. Děkuji moc

Odpověď

Dobrý den, pakliže není možné vypořádat společné jmění dohodou, nezbývá, než se obrátit k soud. Oproti vypořádání dohodou, kde je na manželích, jak se dohodnou, se soud řídí určitými pravidly.

Soud vypořádává jen majetek, který je ve společném jmění manželů. Vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Podíly však mohou být upraveny. Při vypořádání se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.

Dále má každý z manželů právo na to, aby mu bylo vynahrazeno, co ze svého majetku vynaložil na majetek společný a je povinen nahradit to, co bylo ze společného majetku použito na jeho výlučný majetek. Pakliže jste tedy ze svého výlučného majetku vynaložil na společný majetek nějaké prostředky, máte právo na to, aby o tyto prostředky bylo snížena hodnota společného jmění. Nepřihlíží se k zhodnocení nemovitosti. Pokud jste na nemovitost vynaložil např. 250 000 Kč a touto investicí vzrostla hodnota nemovitosti o milion, stále máte právo jen na vrácení 250 000 Kč. Nepodařilo se mi najít rozsudek, který by umožňoval zohlednit zhodnocení. Kdyby byla jen tato nemovitost, pak by se tedy vypořádávalo z tržní ceny RD snížené o prostředky, které jste na nemovitost vynaložil ze svého.

Bohužel nemohu podle Vámi uvedených informací rozklíčovat, co by byla nová nemovitost. Zda by podle smlouvy o zúžení společného jmění byla jen ve Vašem výlučném vlastnictví (pokud by na její pořízení byly použity prostředky ze společného jmění, pak byste před vypořádáním musel tyto prostředky do společného jmění „vrátit“) nebo by byla součástí společného jmění manželů (v případě že byly použity Vaše výlučné prostředky, měl byste právo na uhrazení těchto prostředků). Nemohu posoudit, na jaké zápočty by kdo měl nárok a jaké vy bylo spravedlivé vyrovnání. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším