Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
MAJETKOVÉ VYPOŘÁDANÍ PO ROZVODU
Otázka
Družstevní byt získaný za trvání manželství. Po rozvodu byla soudem členská práva převedena na pouze na jednoho z manželů s tím, že druhý z manželů je povinnen zajistit náhradní bydlení tomu druhému. Bylo tak učiněno, ale náhradní bydlení bylo odmítnuto.Zrušení trvalého bydliště a odstěhování manžela, který náhradní bydlení odmítl. Má bývalý manžel, který odmítl zajištěné náhradní bydlení a zrušil trvalé bydliště na adrese předmětného bytu nárokovat podíl členských práv v družstvu i když byl soudem těchto práv zbaven?
S poděkováním
Odpověď
Dobrý den,
společné členství bylo soudně zrušeno a druhý z manželů samozřejmě nemá naprosto žádný důvod nárokovat si práva k tomuto podílu. Náhradní byt představuje toliko podmínku, do jejíhož splnění soud připustil právo na užívání dotčeného (nyní již cizího) družstevního bytu. Pakliže se dotčený raději sám odstěhoval jinam, je to zcela jeho věc.
Náhradní byt má při vypořádání pouze doplňkovou roli. Základem vypořádání je zde možnost druhého manžela požadovat, aby v rámci vypořádání společného jménění manželů bylo zohledněno, že druhému z manželů zůstal celý družstevní podíl v tržní hodnotě X. Lidově a zjednodušeně řečeno má druhý z manželů právo na vyplacení poloviny ceny bytu.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.