Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vypořádání s bývalým partnerem
Otázka
Dobrý den, s bývalým přítelem jsme žili ve společné domácnosti 6 let. Před rokem jsme se rozešli a jelikož jsem si na sebe brala půjčky cca 270.000,- Kč, kdy peníze jsem dávala příteli, protože potřeboval poplatit dluhy, rozhodla jsem se, že poté, co jsme se spolu rozešli a on mi splátky neplatil, je po něm budu vymáhat. Přítel mi však vyhrožuje tím, že mi pošle faktury za úpravy v bytě, tzn. malování, úprava bytového jádra. Má na toto ze zákona nárok? Podotýkám, že přítel pracuje na ŽL na stavbách a veškerý materiál byl ukraden. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, vypořádání majetku nesezdané dvojice není v zákoně upraveno. Bylo by tedy nutné zkoumat, zda jsou zde nějaké důvody, na jejichž základě by mohl přítel vůči Vám uplatňovat nárok na podíl na nákladech za rekonstrukci bytu. Bohužel z uvedených informací nemám možnost posoudit nároky bývalého přítele. Pokud např. jde o byt v jeho osobním vlastnictví, který si zrekonstruoval, pak nevidím důvod, na jehož základě by po Vás mohl prostředky požadovat. Obdobně to bude, pokud by šlo o byt nájemní a jako jediným nájemníkem byl on (nepředpokládám, že byste uzavřeli nějakou smlouvu). Pakliže s přítelem nemáte sepsanou smlouvu např. smlouvu o půjčce, bude možná obtížné prokázat, že Vám něco dluží. V případě, že Vy budete tvrdit, že šlo o půjčku a bývalý přítel bude tvrdit, že šlo o dar nebo že jste mu žádné prostředky nedala, bude na soudu, aby na základě dodaných důkazů rozhodl, kdo jaká má práva a povinnosti nebo Vaši žalobu zamítl. Pakliže nebude moci posoudit, zda šlo o půjčku či dar, může věc posoudit jako bezdůvodné obohacení. Nárok na vydání bezdůvodného obohacení se promlčuje ve dvou letech.
Pakliže jste schopna prokázat, že šlo o půjčku (i když poskytnutou jen na základě ústní smlouvy), i zde by mohlo dojít k promlčení. Obecně se právo se promlčuje ve lhůtě 3 let ode dne, kdy mohlo být uplatněno poprvé. Skutečnost, že již došlo k promlčení neznamená, že byste se nemohla pokusit svůj nárok uplatnit soudně, jen je tu riziko, že bývalý přítel namítne promlčení a soud Vám za těchto okolností nemůže přiznat úhradu prostředků. V žádném případě Vás nechci odrazovat od vymáhání prostředků, jen poukazuji na možná úskalí. Pakliže máte vše písemně, záleží na smlouvě, kdy a jak bylo dohodnuto plnění. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s Společnou cestou