Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Náhrada škody - neplnění soudního rozhodnutí
Otázka
Dobrý den, prosím o radu a stanovisko. V březnu 2005 mi byl odcizen automobil Favorit /stejně tak i několika dalším občanům/, který byl z důvodu omezené pohyblivosti manželky pro nás důchodce nezbytností. Následoval nákup jiného automobilu na úvěr, problémy se splácením půjčky a tím i nutnost prodeje chalupy, kde jsme chtěli prožít stáří. Pachatel byl odsouzen v dubnu 2007 k odnětí svobody ve výši 30ti měsíců nepodmíněně a v mém případě i k uhrazení škody v částce 26000 Kč. Do dnešního dne odsouzený škodu neuhradil a ani jinak nereagoval. Místo jeho pobytu neznám. Prosím vás o radu jak mám dále postupovat, abych uvedenou náhradu škody získal a současně vyloučil, příp.minimalizoval další náklady na řízení. Současně prosím o doporučení organizace, která vymáhá dluhy /pokud to můžete sdělit - např.spol.LIPSUM?/ a v neposlední řadě o posouzení, jestli má vůbec nějaké vymáhání v dnešní době smysl a není lepší se smířit se ztrátou. Děkuji mockrát za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, pakliže máte rozsudek přiznávající Vám úhradu škody, lze se obrátit na soud s návrhem na výkon rozhodnutí nebo na exekutora. Zatímco exekutor si sám zjistí, zda a jaký má povinný majetek (mzda, účet v bance, nemovitý a movitý majetek), u výkonu rozhodnutí musíte určit sám, jakým způsobem má být výkon rozhodnutí proveden a dodat potřebné informace (např. kdybyste navrhoval srážky ze mzdy, musíte uvést plátce mzdy). Pakliže nemáte informace o jeho majetku, můžete soud požádat o součinnost tj. aby předvolala povinného k prohlášení majetku a na základě jím uvedených informací zvolit způsob výkonu rozhodnutí.Exekuce tedy má tu výhodu, že s ní máte méně práce, ale exekutor může požadovat zálohu na náklady exekuce, a to nejvýše do výše 30 % odměny exekutora. Záloha je považována za náklad oprávněného. Odměna exekutora činí 15% základu (vymožené plnění). Odměnu a náklady oprávněného exekutor vymáhá spolu s dlužnou částkou.
Úspěch výkonu rozhodnutí i exekuce spočívá v tom, že je zde majetek, z něhož bude dluh uspokojen. Platí, že kde nic není, nic nezískáme.
Nespolupracujeme s žádnými organizacemi zabývajícími se vymáháním dluhů. Tyto společnosti mají bohužel omezenější možnosti vymáhání prostředků než výše uvedené instituty. Nemohou nařídit srážky ze mzdy či jiných příjmů, zablokovat účet apod. Většinou jde o použití nátlaku a různých výhružek prostřednictvím dopisů, telefonů či osobních návštěv. Z mého pohledu nemohu takové řešení doporučit (výsledek je méně jistý ale společnost si nechá dobře zaplatit). S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou