Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vypořádání dědictví
Otázka
Dobrý den,
v září roku 2009 mi zemřel otec, jsou jen dva dědici, jeho manželka a já (dcera). Hodnota dědictví je 1 mil. za byt ve kterém bydlí manželka mého otce, mě náleží 250 tis. 1/4 majetku.Mám nárok na to, aby mne vyplatila a jaká je obvyklá lhůta, pokud se nedohodneme. Pokud nebude mít peníze na vyplacení, může jí být nařízeno, aby byt prodala a platila mě. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, především záleží na tom, jak se dědicové dohodnou (v rámci dědického řízení uzavírají dohodu, kterou soud potvrdí). Pokud není možná dohoda, potvrdí se jen nabytí dědictví podle výše podílů a je pak na dědicích, zda se dohodnou na vypořádání nebo se budou o vypořádání soudit.
Z dotazu není patrné, v jaké fázi jsme a zda bylo něco dohodnuto. Pakliže došlo jen k nabytí dědictví podle výše podílů, nelze hovořit o tom, že máte nárok na vyplacení, pokud se na tom nedohodnete. V případě nemožnosti dohody je opravdu věcí soudu, jak rozhodne o vašich návrzích (vyplacení, nabytí do podílového spoluvlastnictví, není vyloučen ani prodej nemovitosti). Rozhodne-li o tom, že Vás má druhá dědička vyplatit, stanoví také termín do kdy se to má tuto povinnost splnit (obvykle to bývá do 15 dnů od právní moci rozhodnutí). Pokud nesplní povinnost vyplatit Vás, budete mít možnost obrátit se na soud s návrhem na výkon rozhodnutí nebo na exekutora s návrhem na nařízení exekuce. V prvním případě je na Vás, abyste navrhla, jakým způsobem má být výkon rozhodnutí proveden (srážky ze mzdy, přikázáním pohledávky z účtu, prodej movitého či nemovitého majetku). V druhém případě je na exekutorovi, aby zvolil způsob exekuce (dle zákona má dát přednost srážkám z příjmu a přikázání pohledávky z účtu, není-li možné takto prostředky vymoci, může přistoupit k prodeji movitého i nemovitého majetku). Nelze vyloučit, že povinná se domůže zastavení výkonu rozhodnutí či exekuce prodejem nemovitosti, jelikož jde o nepřiměřený postup (vzhledem k výši dluhu a ceně nemovitosti) a prostředky lze vymoci jinými způsoby. V případě potřeby svůj dotaz upřesněte. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou