Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vypořádání s expřítelem
Otázka
Dobrý den, prosím o radu-s expřítelem jsme žili ve společné domácnoti 8 let, vše, co jsme si pořídili bylo ze společných peněz. Též jsme si vzali hypotéku na byt do osobního vlastnictví, každý máme polovinu a teď řešíme, co s tím. Vzhledem k tomu, že byt je zatížen hypotékou a ještě 20 let bude, dohodli jsme se, že v bytě zůstanu já a expřítel mi bude přispívat polovinu částky na zaplacení hypotéky. Jde nám o to, jak by měla vypadat dohoda a kde si to můžeme nechat potvrdit, aby to právně platilo. Časem bychom byt případně prodali či pronajímali. děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pakliže vše správně chápu, tak současný stav je ten, že vůči dotčené bytové jednotce vystupujete jako spoluvlastníci (každý má zřejmě ideální polovinu) a vůči hypotéčnímu úvěru jako spoludlužníci (vůči bance každý odpovídáte 100 %, vůči sobě navzájem pak 50 % - druhé čístlo udává, jak byste se měli vzájemně vypořádat, pokud by jeden z Vás musel pro nečinnost druhého spoludlužníka uhradit více jak 50 % dlužné částky).
V tomto stavu je tudíž zcela v pořádku, pokud bude Váš bývalý přítel hradit 1/2 hypotéční splátky (v tomto ohledu by v zásadě nemusela žádná zvláštní dohoda existovat), ale samozřejmě neuškodí, pakliže si písemně dohodnete jakým způsobem a v jakém termínu bude konkrétně hrazeno, abyste předešli případným sporům o to, jak měl vlastně kdo platit. Bance je ve výsledku zpravidla jedno, jestli jeden z Vás uhradí prostředky druhému a ten pak hradí celou splátku, každý zaplatí jednu polovinu (zde je dobré hlídat, aby banka řádně identifikovala platby), nebo se budete v placení celé splátky střídat. Nemusí být na škodu si platební morálku pohlídat nějakou sankcí (smluvní pokuta), jelikož v případě nedodržení dohody ponesete následky oba a banka nemusí řešit, že k nezaplacení splátky došlo tím, že jeden z Vás nedodržel dohodu.
Z hlediska smluvního by tudíž bylo vhodné ohlídat spíše to, jak budete nakládat se společným majetkem - bytovou jednotkou. Máte-li stejné podíly, v zásadě nemáte jinou možnost než se na hospodaření s bytovou jednotkou dohodnout, nebo řešit situaci soudně (o hodpodaření rozhoduje většina). Spoluvlastnické podíly vypovídají o tom, v jakém rozsahu se má kdo podílet na nákladech, ale i výnosech (možnost užívat byt, zisk s pronajmutí bytu...) ze společného majetku. Je v zájmu obou spoluvlastníků, aby bylo jasno, jakou povinnost bude jak kdo plnit (opět jde o vnitřní vztahy - třetí osoby nemusí řešit, jak jste se dohodli a vycházet z toho, že za závazky plynoucí z vlastnického práva k bytu odpovídáte společně) a jak smí realizovat svá práva k jednotce. Je na Vás jak se dohodnete, nicméně rozhodně lze doporučit dohodu uzavřít písemně a pokud možno nechat co nejmenší prostor pro nejasnosti (kdo co hradí, v jakém poměru nebo výlučně, kdo co užívá, v jakém rozsahu nebo výlučně, zda se vyplácí nějaké vyrovnání, jelikož jedna ze stran má větší výnos z majetku než druhá...).
Sepsání obou dohod (je jedno, zda budou v jédné listině nebo ve dvou) můžete provést sami - zákon zde žádné zvláštní požadavky nestanoví. Pakliže si nejste jisti, zda budete schopni samostatně sepsat dohody v kvalitě odpovídající řešeným hodnotám a celkovému významu řešených práv a povinností, lze doporučit využít advokátních služeb (www.cak.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradký, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.