Vyrovnání společného vlastnictví sourozenců

Dotaz ze dne 23. 11. 2011 19:41.

Otázka

Dobrý den, chci prodat svoji 1/2 nemovitosti, kterou vlastníme s bratrem. Jedná se o rodiný domek. V této nemovitosti ještě bydlí můj otec na kterého nemám,slušně řečeno,nejlepší vzpomínky z mládí a se kterým se již více než 5 let nestýkám. I pro něj by to bylo v jistém směru zabezpečení, protože má zřejmě stále problémy s alkoholem. Bratr se mnou o této variantě nechce hovořit. On ale má svoji existenci zajištěnou. Já, jako samoživitelka a v současné době nezaměstnaná, mám problémy na úřadech, protože vlastním polovinu této nemovitosti. Ctěla bych sebe a syna tedy nějakým způsobem zabezpečit, ale bratr pro toto nemá pochopení. Existuje nějaký rozumný způsob, jak ho k prodeji donutit. Předem upozorňuji, že způsob, že by mne vyplatil nebude z jeho strany akceptovatelný.

Odpověď

Dobrý den,

z právního hlediska Vám bratr nemůže zabránit v tom, abyste svůj 1/2 podíl na nemovitosti prodala. Musíte mu dát možnost, aby si ji mohl přednostně koupit, jelikož mu svědčí předkupní právo, ale pokud Vaší nabídky nevyužije, můžete ji (za podmínek, které jste nabídla bratrovi) prodat komukoliv jinému. Problém zde bývá spíše praktický - je otázkou zda a za jakou cenu byste dokázala svůj podíl samostatně prodat.

Druhou možností je podat tzv. žalobu na vypořádání podílového spoluvlastnictví k soudu. V tomto případě bude soud postupovat podle tohoto pořadí:

1) posoudí možnost reálného rozdělení spoluvlastněné nemovitosti na dvě. Můžeme-li předpokládat, že dispoziční řešení rodinného domku toto neumožňuje (za rozumných nákladů), musíme jít k dalšímu bodu.

2) zkoumá, zda a kdo by byl ochoten koho vyplatit. Chtějí-li se spoluvlastníci vyplatit vzájemně, musí soud posoudit, komu je účelnější přiřknout nemovitost a komu peníze. Nabízí-li vyplacení druhého jen jeden ze spoluvlastníků, je vše vyřešeno (soud tomuto spoluvlastníku přiřkne celou nemovitost a druhý spoluvlastník dostane částku odpovídající tržní ceně podílu). Nenabízí-li vyplacení nikdo ze spoluvlastníků, soud přistoupí (nedojde-li ke stažení žaloby) k poslední možnosti.

3) nařídí se prodej nemovitosti a po odečtení nákladů prodeje se zbytek výtěžku rozdělí mezi spoluvlastníky.

Soud nemusí postupovat podle bodu 2) a 3) pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy.

V první fázi lze doporučit písemně vyzvat bratra, aby Vás z nemovitosti vyplatil (jen pro pořádek, abyste mu tuto možnost neupřela, byť víte, že to není reálné), nebo souhlasil s jejím prodejem s tím, že v opačném případě podáte návrh na soudní vypořádání.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším