VYDĚDĚNÍ

Dotaz ze dne 24. 11. 2011 14:54.

Otázka

Dobrý den,chci se zeptat,jaké jsou podmínky pro vydčdční potomka.Můj syn,když se měl ženit,tak mi to prijel oznámit,chci říct,že jsem rozvedený a bydlím 200 km od něho,ale už mě -zapoměl-říci,že si bere príjmení nevěsty.Já jsem mu slíbyl financní dar,protože jsem z osobních důvodu odmítl jít na svatbu-kvůli bývalé ženě-s čímž on už počítal.Jenže než jsem mu peníze poslal,tak jsem se to dozvěděl,že se nechal přejmenovat a nedal jsem mu nic.Načež on byl do půl roku rozvedený a potřeboval prachy,tak mi drze napsal zpravu,kde jsou prachy a jak jsem se k němu zachoval atd.Od dcery jsem se dozvěděl.že vyřvával ožralej,že se nechal prejmenovat že mě nemá rád a kdesi cosi.Takže se s ním už 6 let nevídám,nemluvím,nemá zájem a já taky ne,to jiné jméno si nechal,je to dost na vydědění nezdárného syna

Odpověď

Dobrý den,

v současnosti platné důvody k vydědění nalezneme v ustanovení § 469a. Potomka lze vydědit, jestliže:

a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,

b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,

c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,

d) trvale vede nezřízený život.

Listina o vydědění se sepisuje stejně jako závěť, respektive se může vydědění napsat do závěti.

V praxi bývá "kámen urazu v tom", že zůstavitel vydědí potomka s odkazem na výše uvedené, nicméně po jeho smrti vyděděný napadne platnost vydědění s tím, že ve skutečnosti žádné důvody k vydědění nebyly a zůstavitel pro osobní rozpory lhal, popřípadě skutečnost podstatným způsobem zveličil.

Např. oblíbeným důvodem k vydědění je písm. b), ale takto vydědění relativně často prosadí u soudu zrušení vydědění, jelikož doloží, že se o navázání kontaktu snažili, ale byl to zústavitel, kdo kontakt odmítal, či to, že se k nim zůstavitel choval takovým způsobem, že po nich nebylo možné spravedlivě očekávat, že se budou snažit projevovat aktivní zájem. Nelze potomku formou vydědění "vyčítat", že neprojevoval zájem, pokud o něj zůstavitel nestál.

Vzhledem k tomu, že zústavitel je v této fázi již po smrti, nemá se jak bránit a pokud zde nejsou dostatečné věcné důkazy, svědci, kteří by byli v listině o vydědění zmínění a v době sporu schopni ve věci vypovídat atd., může vyděděný uspět u soudu bez ohledu na to, co se skutečně mezi ním a zůstavitelem odehrálo.

Připravit vydědění tak, aby se minimalizovala šance na jeho následné zrušení není zpravidla vůbec jednoduchá věc a osobně bych Vám proto doporučil, abyste svoji konkrétní siutaci konzultoval s notářem a případně si od něj nechal vše připravit. Rozhodně nelze vše postavit na skutečnosti, že Váš syn převzal příjmení manželky.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším