Dotaz na vypořádání majetku vloženého do manželství

Dotaz ze dne 3. 12. 2011 09:07.

Otázka

Dobrý den, součásti vypořádání SJM u soudu jsou finance, které jsem vložila do manželství. Je možnost upřednostnění vypořádání těchto financí? Je možné žádat finanční náhradu, za obohacování se z toho, že mi tyto finanční zdroje nechce vrátit. Jakým způsobem se řeší osobní automolil, který jeden z bývalých manželů doslova odcizí, a využívá ho úplně jiná osoba. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

nejsem si jist, co myslíte "upřednostněním vypořádání" vložených financí.

Máte pravdu, že finanční prostředky vložené z osobního jmění do společného jmění manželů se při soudním vypořádání SJM zohledňují formou tzv. zápočtu, takže se výše vypořádacího podílu upravuje tak, aby zohlednila co který z manželů vložil či naopak získal ze společného jmění manželů, ale popravdě mě příliš nenapadá, co myslíte tím, že by takovýto zápočet měl být "upřednostněn".

Pokud by mělo jít o to, že by soud měl uložit Vašemu manželovi tuto částku proplatit předem bez ohledu na to, jak ve výsledku vypořádání dopadne, nepovažuji takové řešení za možné. Soud má sice obecně vzato možnost rozhodnout o "vyřešené" části nároku a pokračovat v řízení ohledně zbytku, ale v případě zápočtů nepovažuji takovýto postup za možný, jelikož zápočty jsou toliko mezistupněm k získání "konečného" vypořádacího podílu a bez uzavření věci nelze vyloučit, že bez ohledu na zápočet to budete naopak Vy, kdo bude muset bývalého manžela doplácet (tuto možnost zde uvádím pouze jako příklad - na základě poskytnutých informací nelze k takovýmto závěrům dojít). Na druhou stranu výslovně tento postup zakázaný není, takže zkusit o něco takového požádat můžete a uvidíte, jak si výše uvedené "přebere" příslušný soudce.

Dále bych nevylučoval, že by se v určité situaci dalo požadovat vyplacení určité částky v rámci předběžného opatření. Jde o to, že o správě společného jmění i zaniklého, ale doposud nevypořádaného společného jmění se mají manželé dohodnout a pokud to není možné, může ve věci rozhodnout soud. Soud pak může rozhodnout předběžným opatřením, pokud si to vyžaduje situace (nelze čekat na dořešení věci). Nelze tak vyloučit, že byste doložila, že z nějakého důvodu nezbytně potřebujete, abyste získala do své dispozice určitou částku ze společného jmění manželů. Po soudu byste tedy nepožadovalo, aby Vás předběžně vypořádal či rozhodl odděleně o zápočtu, ale toliko to, aby rozhodl o dispozici s majetkem ve společném jmění manželů. Záleží však na situaci (doložení naléhavosti a nezbytnosti).

Jestli Vás dále již správně chápu, že "obohacováním se z toho, že Vám tyto finanční zdroje nechce vrátit" rozumíte zisk z těchto finančních prostředků po zániku manželství, tak Vás musím upozornit, že zánikem manželství Vašemu manželovi nevznikl závazek Vám tyto prostředky vyplatit. Jde-li o "klasický" sporný rozvod, majetek se neřeší a tak k okamžiku zaniku manželství sice zaniká společné jmění, ale příslušný majetek zůstává v režimu tzv. nevypořádaného společného jmění, pro který dál přiměřeně platí právní úprava společného jmění manželů. Závazek vyplatit vypořádací podíl vznikne až v důsledku vypořádání společného jmění dohodou či soudním rozhodnutím.

Z hlediska vypořádání společného jmění manželů se v zásadě nemusí řešit kdo a jak osobní automobil užívá, ale pouze hodnota tohoto automobilu (ke dni zániku společného jmění manželů). Je samozřejmě jednodušší, pokud automobil připadne tomu, kdo s automobilem disponuje (užívá ho či rozhoduje o tom, kdo ho užívá), jelikož se pak nemusí řešit jeho vydání či dělení. Takovéto uspořádání má dále tu výhodu, že se nemusí řešit opotřebení mezi zánikem manželství a vypořádáním, jelikož si automobil opotřebil ten, komu následně připadl. Teoreticky vzato by tak pro Vás bylo nejjednodušší požadovat, abyste získala jiný majetek v adekvátní hodnotě či Vám byla hodnota automobilu vyrovnána v penězích, ale samozřejmě záleží na situaci a dalších okolnostech (např. nakolik se lze spolehnout, že byste případné přiznané vyrovnání skutečně obdržela).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším