SJM a vypořádání leasingu a půjčených peněz

Dotaz ze dne 20. 2. 2012 20:06.

Otázka

Dobrý den, prosím o odpovědi: 1)Jak se bude u soudu posuzovat nákup vozu do majetku firmy bývalé manželky v hodnotě 300.000,–,který byl pořízen v době manželství na leasing, kdy polovina vozu cca 150.000 byla v rámci úspor v SJM splacena hotově a polovina 150.000 byla a je splácena na leasing. splátky podle splátk.kalendáře tak, že k datu právní moci rozvod.rozsudku bylo z leasing. částky 150.000 splaceno cca 50.000,–Kč. 2)Jaká výše v Kč by byla předmětem vypořádání SJM ? 3)Ještě jenom dotaz-domněnka – může být takto pořízený vůz předmětem vypořádání SJM, když vlastně není můj? 4)ušetřené peníze v rámci SJM byly s vědomím a souhlasem býv.manželky (ona dnes říká, že o tom nevěděla) půjčeny proti směnce (na mé jméno) rodinnému příslušníkovi ještě v době manželství, dodnes (po rozvodu) jím nesplacené. Jak bude tato půjčka soudem při vypořádání SJM řešena?

Pokud by existovala nějaká soudní judikatura, velmi bych jí uvítal, jinak děkuji za Vaši laskavé rady a odpovědi.

Odpověď

Dobrý den,

v první fázi je nutné vyjasnit, co se skrývá pod spojením "firma bývalé manželky". V běžném jazyce si termín firma používá dosti široce a proto na jeho základě nemohu určit, jestli jde o "firmu" v tom smyslu, že Vaše bývalá manželka má podíl v obchodní společnosti, nebo jde o "firmu" v tom smyslu, že manželka podniká jako fyzická osoba a dále musíme řešit to, že zde zřejmě existuje tzv. "podnik" (soubor hmotných, jakož i osobních a nehmotných složek podnikání, ke kterému náleží věci, práva a jiné majetkové hodnoty, které patří podnikateli a slouží k provozování podniku nebo vzhledem ke své povaze mají tomuto účelu sloužit), coby svébytný typ tzv. věci hromadné.

V případě, že "firma" je v tomto případě samostatnou právnickou osobou, nemůžeme při vypořádání SJM řešit majetek této osoby. Předmětem vypořádání může být hodnota členského podílu v dotčené obchodní společnosti, pokud tento podíl manželka získala za trvání manželství a není důvod, proč by tento podíl nespadal do společného jmění (např. pokud by podíl měla již před uzavřením manželství, získala ho dědictvím, darem, restitucí, za jiný osobní majetek nebo pokud by zde bylo příslušné zúžení společného jmění manželů). Ohledně důsledků investic prostředků ze společného jmění manželů do společnosti by bylo třeba řešit, na základě čeho došlo k vložení těchto prostředků do společnosti (nelze např. vyloučit, že jde po právní stránce o půjčku, kterou manželé poskytli dotčené právnické osobě a tudíž součástí vypořádání jsou věřitelské nároky z této půjčky).

Jiná je situace v případě, kdy "firma" není samostatnou právníckou osobou, ale pouze označení pro podnik Vaší bývalé podnikající manželky. V první řadě musíme opět řešit, jestli jde o podnik spadající do společného jmění manželů (jak a kdy bývalá manželka k podniku přišla, přičemž svébytný "problém" představují podniky náležející podle úpravy platné do 1.8.1998 do odděleného vlastnictví podnikajícího manžela vzhledem k tehdejší úpravě bezpodílového spoluvlastnictví manželů - podle praxe se tyto podniky automaticky nestaly změnou právní úpravy součástí společného jmění manželů) a podle toho můžeme řešit:

a) vypořádání hodnoty podniku v rámci SJM, b) zápočty investic jdoucí ze společného jmění manželů na podnik, který je soukromým vlastnictvím bývalé manželky.

Co se týče automobilu na leasing (do skončení leasingu je automobil jako takový v majetku leasingové společnosti, ale můžeme řešit hodnotu práv plynoucích z leasingové smlouvy), tak v případě varianty a) jsou práva z leasingu součástí podniku a tudíž ovlivňují jeho výslednou a vypořádací hodnotu.

U varianty b) jsou tyto práva opět součástí podniku, ale není zde možné situaci řešit tak, že jsou manželé ohledně leasingu vypořádání přes vypořádání výsledné hodnoty podniku (jelikož manžel nemá nárok na vypořádání hodnoty podniku spadajícího do osobního jmění manžela) a musíme zde řešit skutečnost, že na pořízení "firemního" vozidla spadajícího do "soukromého" podniku jednoho z manželů byly vynaloženy prostředky spadající do společného jmění manželů - dochází k zápočtu společných prostředků investovaných do "soukromé firmy" jednoho z manželů.

Jak vidíte, není na Vaše první tři otázky možná přímá odpověď jelikož záleží na bližších podrobnostech případu.

Váš dotaz číslo 4 je v zásadě samostatný - pokud byly za trvání manželství půjčeny společné prostředky, je součástí společného jmění manželů pohledávka na vrácení těchto prostředků. V rámci vypořádání společného jmění k ní lze přistoupit stejně jako např. k pračce. Podle situace může být určeno, že tato pohledávka připadne celá do vypořádacího podílu jednoho z manželů, ale zvláště pokud je otázkou, zda-li bude pohledávka fakticky vymahatelná, může být vhodnější ji rozdělit mezi manžele, aby stejným dílem nesli riziko případné nevymahatelnosti.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším