Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dluhy druh-družka
Otázka
Dobrý den. S druhem jsem žila 7 let v mém RD po mých rodičích,k trvalému pobytu jsem ho tady nikdy nepřihlásila kvůli dřívějším dluhům z podnikání. Bývalý přítel měl sezonní práci, takže na chod domácnosti přispíval minimálně, někdy vůbec. Po čase začal i hodně pít a z mého platu jsem nezvládala platit i jeho výdaje a vždy jsem to musela řešit půjčkami u banky s jeho příslibem, že mi bude na splátky přispívat a že mi všechno vrátí. V dubnu potřeboval zase peníze a požádal mě o další půjčku, ale to už jsem si řekla dost a vyhodila jsem ho. Teď mi odmítá cokoliv splácet a popírá vše, že mi nic nedluží. Mám jen úpis uznání dluhu ze dne 7.11.2010 na telefon 25000 Kč, elektriku 7700 Kč a jednu půjčku na 45000 Kč s příslibem spláceni 3000 Kč k 15 dni v měsíci. Zbytek půjček sepsaný nemám. Má výplata nepostačuje na splátky půjček a mám strach, že přijdu s dětmi i o dům (je zastavený půjčkou, tak prodej je skoro nemožný). Bývalý přítel pracuje po kamarádech na černo, majetek žádný nemá, jen velké dluhy z podnikání, které si udělal asi před 13-ti lety, bydlí v pronájmu a exekucí bych nic nevyřešila. Nevím zda mám nějakou šanci peníze vymáhat a zda se nejedná už i o trestný čin. Předem děkuji za každou radu
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska možnosti získat z někoho peníze se musíme vždy na situaci podívat na dvou úrovních.
První z nich je možnost uspět s nárokem u soudu. Zmiňujete, že některé pohledávky máte "kryté" uznáním dluhu. Je-li uznání dluhu řádně sepsáno, nevidím důvod, proč byste v případě podání žaloby nebyla u těchto dluhů úspěšná a ve výsledku nezískala rozsudek, že je Vám bývalý přítel povinen tyto částky uhradit.
Složitější je situace v případě ostatních pohledávek. Je totiž vždy na žalobci, aby prokázal, že na žalované částky má nárok. Je tudíž otázka, jakým způsobem jste schopna prokázat, že jste příteli peníze půjčila a kdy Vám je měl vrátit (datum je podstatné pro běh promlčení). V úvahu případně přichází i to, že by nebylo možné prokázat, že mezi Vámi došlo k uzavření ústní smlouvy o půjčce, ale bylo by možné prokázat, že jste mu tyto peněžní prostředky poskytla bez doložitelného právního důvodu a tudíž tyto prostředky požadovat z titulu tzv. bezdůvodného obohacení (v tomto případě běží jen dvouletá promlčecí lhůta). Nelze vyloučit, že byste soud u těchto pohledávek nakonec prohrála, jelikož byste soud dostatečně nepřesvědčila o oprávněnosti Vašeho nároku, či byste sice doložila nárok, ale bývalý přítel by úspěšně namítl, že již došlo k promlčení pohledávky.
Úspěch u soudu nicméně sám o sobě znamená pouze to, že máte k dispozici pravomocné rozhodnutí, ale pokud žalovaný rozsudek "dobrovolně" neuposlechne, tak se dotčená listina samozřejmě "magicky" nepromění na peníze a toliko se stane vykonatelnou, nebo-li bude představovat tzv. exekuční titul.
Tím se dostáváme k druhé rovině. I když u soudu získáme exekuční titul (v dotčeném případě by šlo o platební rozkaz či rozsudek s doložkou vykonatelnosti), nemusí to znamenat, že své peníze někdy uvidíme. Máme na výběr, zda ve věci podáme návrh na výkon rozhodnutí k soudu či věc předáme k exekuci soudnímu exekutorovi, nicméně v obou případech platí, že své peníze získáme pouze pokud bude možné dohledat postižitelný majetek (movité či nemovité věci, postižitelný příjem, pohledávky či jiná majetková práva), který by bylo možné zpeněžit a následně Váš nárok uspokojit z výtěžku. Pokud dlužník (v exekuci se používá označení povinný) nic nemá, či se nic nedaří dohledat, vše skončí v duchu lidového rčení "kde nic není, ani čert nebere" a věřiteli nezbývá než čekat a doufat, že se majetková situace dlužníka zlepší (v opačném případě nejen nezíská svoji pohledávku, ale "odepíše" i náklady, které měl s tím, aby se věc do této fáze dostala).
Pokud je situace Vašeho přítele taková, že nemá žádný majetek a jen velké dluhy, je dosti důvodná obava, že "své peníze" již nikdy neuvidíte.
Z hlediska trestního nepředstavuje trestný čin samo o sobě to, že dlužník není schopen dostát svým závazkům (tzv. vězení pro dlužníky je v současnosti pouze věcí historických románů), nicméně v souvislosti se zadlužováním může dojít k celé řadě trestných činů. I zde však platí, že není podstatné co se stalo, ale co je možné prokázat (v trestních věcech je navíc obecně požadována vyšší míra důkazní jistoty). O trestný čin by mohlo jít např. v situaci, pokud by bylo možné prokázat, že z Vás peníze vylákal pod falešným příslibem splácení, ale je myslím zřejmé, že není zrovna bez komplikací prokazovat, jestli v dané době měl či neměl v úmyslu svému závazku dostát. Úspěšně se zde daří stíhat pachatele spíše v situacích, kdy zjevně uvedou nepravdivé údaje (např. věřiteli podepíší, že jsou zaměstnání a mají přítel X Kč, zatímco ve skutečnosti byly v danou dobu na úřadu práce), nebo jde o činnost takovéto rozsahu, že lze z kontextu vyloučit, že dlužník mohl mít vážně v úmyslu dluhy splácet (případy "sériových podvodníků", kteří od řady různých lidí vylákají pod příslibem splácení velké částky, ačkoliv jsou v platební neschopnosti a není zde žádná reálná vidina, že by se na tom mělo cokoliv změnit).
Svébytnou kategorii samozřejmě představuje "práce na černo", pokud by jí bylo možné prokázat, mohlo by jít podle kontextu a rozsahu o přestupek či i trestný čin.
Podívám-li se na Váš dotaz v celkovém kontextu, je třeba zmínit, že zřejmě nelze příliš spoléhat na to, že se Vám Vaše dluhy (věřitele nezajímá, že jste si od nich půjčila peníze pro někoho jiného, kdo Vám slíbil půjčky za Vás hradit) podaří řešit díky prostředkům získaným od Vašeho bývalého přítele (pokud na něj nemáte nějaké další dostatečně mocné "páky"). K situaci je tudíž třeba přistoupit tak, že jste se předlužila a nyní začít řešit, jak se s těmito dluhy vypořádat s co nejmenšími škodami. K rozebrání tohoto aspektu nicméně nemáme dostatek informací, takže v případě zájmu svůj dotaz prosím dostatečně doplňte a upřesněte, respektive lze doporučit ve věci osobní konzultaci v naší, či jiné členské poradně AOP (www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.