Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dědictví při bezpodílovém vlastnictví manželů
Otázka
Manželé spoluvlastní RD. Manželka je nesvéprávná (zastupuje ji její syn), v RD nebydlí.
1. Může manžel bez souhlasu manželky (jejího zákonného zástupce) někomu odkázat část RD? 2. Může manželka (její zák. zástupce) spolurozhodovat o tom, kdo bude v RD pobývat?
Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
v názvu dotazu zmiňujete, že má jít o bezpodílové vlastnictví manželů. Nic takového sice v současnosti neexistuje, ale mohu z toho myslím dovozovat, že jde o tzv. společné jmění manželů (druhou alternativou by bylo podílové spoluvlastnictví).
V případě smrti jednoho z manželů probíhá nejprve vypořádání společného jmění manželů a teprve poté je vypořádací podíl zesnulého a jeho případný osobní majetek předmětem dědictví.
Jde-li nám o dům ve společném jmění, můžeme pouze odhadovat, jakým způsobem dojde k vypořádání, jelikož nelze automaticky zaručit, že dojde k vypořádání tou formou, že do dědictví připadne 1/2 dotčeného domu (zpravidla tomu tak však je).
Bylo by proto vhodné uvážit, co konkrétně závětí sledujeme, jelikož pokud do závěti dáme, že osobě X má připadnout podíl na dotčeném domě, který po vypořádání společného jmění manželů bude součástí dědictví a z nějakého důvodu 1/2 podíl do dědictví nespadne, může to znamenat také to, že osoba X nakonec nezíská v dědictví nic.
Řešíme-li nemovitost, tedy věc zpravidla podstatné hodnoty, doporučuji závěť řešit u notáře, který může poradit s vhodnou formulací tak, aby odpovídala skutečné vůli zůstavitele.
Máme-li nemovitost ve společném jmění manželů, tak je samozřejmě na místě, aby se manželé na hospodaření se společným majetkem dohodli. Není-li dohoda možná a jde-li o podstatnou záležitost, rozhodne spor na návrh některého z nich soud.
Ztráta způsobilosti jednoho z manželů neznamená, že si s tímto majetkem může druhý manžel dělat co chce - ustanovený opatrovník zde vykonává práva manželky, takže se je třeba s ním o hospodaření se společným jměním dohodnout (respektive se nezbude než soudit).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.