Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
majetkové vyrovnání
Otázka
Dobrý den,
dovoluji si Vás požádat o radu, jak mám postupovat, když vlastním s bývalým přítelem polovinu nemovitosti, na katastru nemovitostí jsme oba zapsáni jako majitelé a o prázdninách jsem se odstěhovala kvůli jeho agresi a dlouhodobým neshodám mezi námi. Odmítal mi přispívat na děti a nestaral se o ně. Po odstěhování mě a dětí, což bylo o prázdninách, vyměnil zámky a odmítá mě pustit do domu pro mé věci, nechce mi platit nájem za to, že užívá polovinu mé nemovitosti, zamezuje mi tam přístup. Prostředky, které jsem vložila do opravy domu domu byly o několik set tisíc vyšší, než prostředky, které tam vložil on. Odmítá mě z domu vyplatit a nesouhlasí ani s prodejem. Když jsem o prázdninách přijela do domu se zámečníkem, přijel tam a vyhodil nás. U soudu, kde se řešilo výživné, řekl, že mě z domu chce vyplatit. To bylo v říjnu, od té doby se mnou na toto téma nekomunikoval, až před čtrnácti dny na moje výzvy mi odepsal, že můžu zařídit prodej domu. Což bohužel bez přístupu do domu nejde. Neumožnil mi nafocení do domu a odmítá mi dát klíče, abych tam mohla s případnými zájemci chodit na prohlídky. Za dům platím hypotéku a navíc si platím podnájem za byt, kde bydlím s dětmi. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
jde-li o podílové spoluvlastnictví 50:50, je ohledně nakládání se společnou věcí nutné dojít k dohodě, nebo věc řešit soudně.
Ohledně možnosti přístupu do domu si nejsem jist, jestli v této fázi by byl ještě správní orgán (obecní úřad) ochoten uvažovat o využití tzv. "ochrany pokojného stavu", pakliže se půl roku zdržujete jinde (neužíváte dotčenou nemovitost). Bylo by zřejmě možné zkusit návrh na ochranu pokojného stavu podat s tím, že se posledního půl roku snažíte o jeho obnovení vlastními silami, ale bez úspěchu. K tomuto by bylo vhodné sehnat důkazy - např. svědectví dotčeného zámečníka, či dalších osob, které jsou ochotné a schopné dosvědčit, že Vám bývalý přítel znemožňuje vstup do domu a že jste se o něj snažila. Jde o to, že pokud příslušný orgán dojde k závěru, že jste výsledný stav "akceptovala" a přestala se snažit o obnovení původního stavu, nemůže využít tento nástroj (to neznamená, že se nemůžete domáhat nápravy soudně). Jednoduchý návod k této životní situaci naleznete např. na: http://www.znojmocity.cz/ochrana-pokojneho-stavu/d-1974/p1=11366.
U soudu se samozřejmě můžete domáhat řešení situace a to buď ve smyslu, že se nejste schopni dohodnout na společném užívání věci a tudíž by měl soud rozhodnout Vaši při o užívání společné nemovitosti (např. Vy požadujete, aby se nemovitost pronajímala a dělil se výtěžek, expřítel požaduje, abyste v domě dál žili společně, na což můžete reagovat tím, že vzhledem k jeho předchozímu chování po Vás nelze něco takového požadovat...), nebo ve smyslu vypořádání spoluvlastnictví. Každý ze spoluvlastníků totiž může požadovat, aby se podílové spoluvlastnictví vypořádalo a soud následně postupuje takto:
1) pokud lze věc smysluplně rozdělit podle podílů, věc rozdělí (což může být vhodné u pozemku, ale u nemovitostí jde často o nereálnou možnost),
2) věc přikáže některému ze spoluvlastníků s tím, že druhému náleží finanční kompenzace podle tržní ceny. Pokud vyplacení požadují oba spoluvlastníci, musí určit, komu je účelnější přiřknout věc a komu peněžní vyrovnání.
3) Není-li možné vypořádat spoluvlastnictví výše uvedenými způsoby (smysluplně nedělitelné, nikdo není ochoten druhého vyplatit) a navrhovatel trvá na vypořádání, nařídí soudní prodej dotčené věci (soudní dražbu) a rozdělí výtěžek z prodeje podle výše podílů.
K "normálnímu" prodeji můžete expřítele donutit v zásadě jen tím, že pokud nebude spolupracovat, dojde k soudnímu prodeji (na čemž proděláte pravděpodobně oba, jelikož cena ze soudní dražby bývá zpravidla nižší), nebo ho vyplatíte a pak si věc prodáte sama za "normální" cenu (zde je někdy třeba uvážit, zda-li se vyplatí půjčit si na vyplacení podílu či nikoliv - pokud náklady na půjčku jsou vyšší než rozdíl ceny, může být nakonec levnější věc nechat prodat soudně - to je však spíše otázka na realitního specialistu).
Z hlediska náhrady za znemožnění užívání nemovitosti, je třeba být schopen doložit, že Vám expřítel po určitou dobu znemožnil užívání nemovitosti, ačkoliv jste o něj usilovala. Následně byste mohla požadovat vydání částky, o kterou se obohatil tím, že měl ve výsledku možnost užívat celou nemovitost. V zásadě nelze vyloučit ani náhradu další škody, ale zde je již nutné doložit, že vznikla v souvislosti s jeho porušením povinnosti a že jste neměla rozumnou možnost, jak se jejímu vzniku vyhnout.
Ohledně vkladu do oprav nemovitosti by bylo třeba upřesnit, o jakých datech zde hovoříme. Pokud jste po vzájemné dohodě rekonstruovali a vkládali prostředky do oprav domu, aniž by se upravovala výše podílů adekvátně vkladům, či se jinak neřešilo, že výše vkladů neodpovídá výši podílů, může jít případně o bezdůvodné obohacení, ale u něj již mohla uplynout promlčecí lhůta (dva roky).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.