Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rozchod
Otázka
Dobrý den žil jsem s přítelkyní sedmnáct let před dvěma lety jsme koupily rodiný dům na katastrálním ůřadě jsme oba majitelé,ale hypotéka je psaná na mou osobu ona je jen spolužadatel mám ještě ze společného soužití další finanční závazky.Bývalá přítelkyně semnou nekomunikuje a o poloviny domu se nechce vzdát,žádné peníze mi taky nechce dávat.Prosím poraďte jak se mám zachovat už mě to unavuje platit všechny závazky sám když jsou vlastně společné.
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o smlouvu s bankou, tak bez jejího prostudování (respektive bez prostudování obchodních podmínek na které nepochybně odkazuje), se nelze vyjádřit k tomu, zda a případně jaké povinnosti vyplynuly Vaší bývalé přítelkyni z toho, že žádost o úvěr podepsala jako spolužadatelka. Dále budeme vycházet z Vámi uváděné informace, že osobou odpovědnou za splácení úvěru jste pouze Vy (v případě pochybností by rozhodně bylo na místě toto ověřit).
Neuvádíte, zda a jak se Vaše bývalá přítelkyně spolupodílela na zakoupení dotčené nemovitosti a jakým způsobem byla formulována kupní smlouva, podle které (jak uvádíte) došlo ve výsledku k tomu, že jste v katastru zapsaní jako podílový spoluvlastníci s rovnými podíly.
Pokud bychom vyšli z předpokladu, že jste koupi financoval ji, nicméně podle smlouvy se měla stát vlastníkem rovněž Vaše tehdejší přítelkyně. Je otázkou, co jste si "bokem" domluvili a co z toho je případně možné prokázat. Teoreticky si totiž můžeme představit varianty od toho, že jste zakoupil nemovitost s tím, že jednu polovinu jste jí dal coby dar, to, že se Vám zavázala přispívat pravidelně částkou odpovídající 50 % hypotéční splátky atd. Pamatovat si je však třeba na to, že u soudu není podstatné co se stalo, ale co je možné prokázat.
Vzhledem k situaci a hodnotám, o které se zde jedná, lze doporučit ke zvážení návštěvu advokáta (www.cak.cz), rozebrat s ním podklady a důkazní situaci.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.