Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
majetkové vyrovnání
Otázka
dobrý den chtěla bych se zeptat jsem už 9let rozvedená ale zjistila jsem že ex manžel nabil bytu do vlastnictví ještě v době kdy jsme byli manželé a ted ještě mám dluhy ještě za manželství a nestačím je splácet.mám ještě ted právo po 9 letech podat návrh na soud a žadat od něj majetkové vyrovnání?děkuji
Odpověď
Dobrý den,
společné jmění manželů (SJM) zaniká právní mocí rozhodnutí o rozvodu manželství. Po rozvodu je možné vypořádat SJM buď dohodou mezi bývalými manžely nebo soudním rozhodnutím. Pokud do tří let od rozvodu manželství nedojde ani k jedné z těchto variant, zákon upraví majetek ze SJM takto:
§ 150 odst. 4 Občanského zákoníku
"Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných."
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud jste se s bývalým manželem nijak nevypořádali, je ve Vašem vlastnictví z movitých věcí to, co užíváte pro svou potřebu a potřebu své rodiny (typicky vybavení domácnosti, automobil apod.). Pokud jde o nemovitosti (byt, dům, pozemek atd.), které jste nabyli za trvání manželství, pak jste společnými vlastníky se stejnými podíly. Jde-li o závazky (dluhy), které vznikly za trvání manželství, opět platí, že jsou zpravidla společné Vám oběma, a to ve stejné výši.
V dotaze uvádíte, že bývalý manžel ještě za trvání manželství nabyl do vlastnictví byt. Zde je zásadní zjistit, zda byt spadal do společného jmění manželů nebo nikoli (zda byl a je výlučně jeho). Byt by do SJM nespadal, pokud by jej manžel zdědil, někdo mu jej daroval, pořídil by si ho za svůj výlučný majetek nebo by jej dostal v rámci restitučních nároků. Pokud nedošlo k některé z těchto situací, pak by měl byt spadat do SJM a po rozvodu manželství by měl být v podílovém spoluvlastnictví Vás obou. Je však třeba zjistit, na základě jakého důvodu byt získal, poté je možné uvažovat o dalších krocích. Pro získání více informací k bytu se můžete obrátit na příslušný katastrální úřad a požádat jako osoba, která má právní zájem z titulu vypořádání SJM, o nahlédnutí do sbírky listin, a zde zjistit, kdy a jakým způsobem manžel byt nabyl do vlastnictví.
V dotaze dále píšete, že splácíte dluh z doby za trvání manželství. Pokud tento dluh spadal do SJM, pak je Váš společný (zpravidla rovným dílem). Dluh spadá do SJM tehdy, vznikne-li jednomu nebo oběma z manželů za trvání manželství, vyjma dluhů, jejichž míra přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům (např. kdyby Vaše příjmy byly dohromady 30 000 Kč měsíčně a jeden z manželů si vzal půjčku 1 000 000 Kč, pak by půjčka nespadala do SJM), nebo dluhů, které se týkají majetku ve vlastnictví jen jednoho z manželů.
Jde-li o dluh, který spadal do SJM, a Vy jej splácíte celý, pak můžete po bývalém manželovi požadovat polovinu úhrady dluhu, popř. aby Vám přispíval polovinou na splátky. Pokud dluh splatíte sama a bývalý manžel Vám na základě Vaší výzvy polovinu splaceného dluhu neuhradí, můžete se obrátit na soud, aby mu stanovil povinnost polovinu splacené částky Vám uhradit. Neučiní-li tak, můžete to po něm exekučně vymáhat. Doporučuji nejprve si ujasnit, zda se jedná o dluh, který spadal do SJM a pokud ano, pak vyzvat písemným dopisem bývalého manžela, aby se podílel rovným dílem na splacení dluhu.
Na závěr ještě uvedu, že nyní již "majetkové vyrovnání" ve smyslu vypořádání celého SJM není možné. Je však možné požadovat to, co ze zaniklého SJM patří Vám nebo co je bývalý manžel povinen splácet. Nelze však vyloučit, že v některých ohledech již došlo k promlčení - např. po uplynutí lhůty tří let nastoupila fikce, že dluh X, máte hradit každý jednou polovinou, nicméně vy jste ho uhradila celý a svůj nárok na úhradu poloviny bývalým manželem jste následně nijak neřešila a tak mohlo po uplynutí lhůty tří let (obecná promlčecí lhůta podle občanského zákoníku) dojít k promlčení Vašeho nároku na úhradu poloviny toho, co jste společnému věřiteli zaplatila.
Pokud byste si potřebovala ujasnit některé informace nebo poradit se ohledně konkrétních kroků, můžete nás nebo občanskou poradnu v blízkosti Vašeho bydliště kontaktovat i osobně. Kontakty na občanské poradny najdete zde: http://www.obcanskeporadny.cz/ .
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou