Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Majtkoprávní vztahy
Otázka
Dobrý den, měla bych dva dotazy. U kterého soudu se podává návrh na majetkoprávní vyrovnání manželů po rozvodu. Majetek - byt je v Ostravě, zde žije exmanžel, manželka se odstěhovala na Slovensko k rodičům. Pokud nedojde k dohodě, kdo a v jaké výši se platí poplatky? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jeden z manželů žije v místě posledního společného bydliště manželů, bude místně příslušný soud v Ostravě.
Pakliže svým dotazem na poplatky myslíte soudní poplatky, tak ty musí v principu hradit vždy ten, kdo se na soud obrací s žádostí o zahájení řízení. Zde tedy půjde o toho z manželů, který podá žádost o rozvod.
Není-li poplatek (v současnosti 2 000 Kč) uhrazen při podání návrhu, soud následně navrhovatele vyzve, aby ve stanovené lhůtě buď poplatek uhradil, nebo si požádal o osvobození od soudních poplatků s tím, že jinak návrh odloží (nebude jej dále řešit).
Obecně vzato skutečnost, že navrhovatel hradí soudní poplatek neznamená, že mu následně nemůže být přiznána náhrada. V případě řízení o rozvod je však třeba počítat s tím, že v základní podobě se žádnému z účastníků náhrada nákladů řízení nepřizná a pokud si navrhovatel chce požádat o to, aby druhý z manželů uhradil, co musel zaplatit na poplatku (nebo část této částky), je třeba poukázat na zvláštní okolnosti případu či poměry účastníků (např. poukázat na to, že navrhovatel svým jednáním rozvrat manželství převážně nezpůsobil, vzhledem k jednání manžela od něj nelze spravedlivě očekávat, že by v manželství setrval a jevilo by se jako nespravedlivé, aby v takovéto situaci ještě plně výši nesl náklady rozvodového řízení - poukázat je vhodné i na to, že manželé hospodaří fakticky odděleně bez ohledu na právní režim společného jmění manželů, jelikož v principu v případě úhrady peněz ze společných prostředků nelze hovořit o tom, že poplatek jde k tíži jen jednoho z manželů).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.