Bezdůvodné obohacení nebo zpronevěra?

Dotaz ze dne 4. 12. 2013 00:45.

Otázka

Dobrý večer, potřebovala bych poradit s následující záležitostí. Vím, že osobní porada s právníkem je na místě, takže zatím alespoň informativně. Vždy jsem toužila mít svůj vlastní dům, proto, když jsem prodala byt(nebyl SJM) tak jsem si našla domek dle svých představ. Majitelé byli dokonce mí příbuzní. Celou částku jsem na dům sice neměla, ale polovinu ano a zbytek jsem chtěla s manželem doúvěrovat. Mí příbuzní(strýcové) vlastnili každý polovinu nemovitosti. Nechali nás v domě bydlet ( přesto, že jsem chtěla nájemní smlouvu do doby než proběhne koupě, nevyhověli mi), ikdyž úvěr ještě nebyl vyřízen. Já abych se necítila hloupě, tak jsem jim převedla každému 300tis (celkem 600tis) na jejich účty, ovšem požadovala jsem po nich smlouvu o smlouve budoucí kupní, abych měla podloženo, že peníze obdrželi. Nebylo mi ovšem vyhověno, s tím, že se podepíše až smlouva kupní. Jediné doklady, které mám, jsou výpisy z mého účtu o provedených transakcích na daná jména. Situace ohledně koupě domu dopadla špatně. Z koupě domu sešlo jelikož jsme se s manželem rozešli (nyní již rozvedeni) a dům se nedoplatil, kupní smlouva tudíž žádná. Ihned, když manžel odešel jsem příbuzné informovala o nastalé situaci a požadovala vrácení peněz co u nich byly v úschově, jelikož sama jsem si úvěr dovolit namohla a z koupě samozřejmě sešlo. Navíc jsem za daných okolností v domě nemohla zůstat i z finančních důvodů, sama bych jej neutáhla finančně. Příbuzní mi ovšem sdělili, že už peníze nemají. V té době jsem byla bez práce, mám 4 děti na které jsem zůstala sama, neměla jsem ani trv.pobyt, ani nájemní smlouvu a samozřejmě bez fin.prostředků. Neměla jsem kam jít a nezbylo mi než v domě dál setrvávat za fin. podpory svých rodičů. Prosila jsem je alespoň o nájemní smlouvu abych mohla pobírat nějaké soc. dávky. Nebylo mi vyhověno. Nakonec jsem po dlouhých měsících dům opustila a za opětovné fin. podpory svých rodičů si pronajala byt, udělala si s dětmi trv. pobyt a začala se rehabilitovat. Faktem ovšem zůstává, že jsem 600tis. od svých strýčků doposud neobdržela. (mimochodem jsem ještě, bohužel, investovala do domu téměř 200tis. do oprav které byly nezbytné). Jsem bezradná, vím, že potřebuji advokáta, jelikož se v právu nevyznám, ale vyčetla jsem, že se jedná buď o zpronevěru či bezdůvodné obohacení. Faktem je, že bezdůvodné obohacení je na léta soudních tahanic. A já z důvodu vyřešení bydlení pro sebe a své děti potřebuji peníze co nejdříve. Mí strýčkové totiž rozhodně nejsou žádní chudáci. Mají minimálně několik nemovitostí a jiných hodnotných ať již movitých nebo nemovitých věcí. Jde spíše o neochotu něco vracet. Několikrát jsem se dožadovala vrácení peněz a nakonec mi sdělili, že mi vlastně nic vracet nemusí, prý jsem si to tam odbydlela! A to jsem po nich ani nepožadovala investice do domu. Jen jsem chtěla vrátit fin. prostředky převedené na jejich účty. Je nějaká rychlejší cesta než žaloba pro bezdůvodné obohacení? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda existuje jiná rychlejší možnost získat poskytnuté peníze zpět než je žaloba na vydání bezdůvodného obohacení.

Obávám se, že jedinou rychlejší možnost je pouze dohoda mezi Vámi a Vašimi strýci. Není samozřejmě vyloučeno uzavření smlouvy s Vámi a strýci v tom smyslu, že: a) strýcové (potažmo každý z nich) uznávají, že jste jim peníze poskytla, za jakým účelem, a že tuto skutečnost nepopírají. Dále by z dohody mělo vyplývat, že jelikož se změnily okolnosti a došlo k odpadnutí důvodu poskytnutí peněz, strýcové Vám je zpět vrací a Vy je přijímáte. b) Dohoda může být uzavřena také v tom duchu, že místo vrácení peněz na Vás strýcové bezúplatně převedou spoluvlastnický podíl na nemovitosti, přičemž by tato skutečnost měla být následně zanesena do katastru nemovitostí.

Obecně platí, že v případě kdy se strany nejsou schopny dohodnout, přichází na řadu podání návrhu k soudu.

Ve Vašem případě je však vhodné před podáním návrhu zvážit několik faktorů, které by mohly šanci na úspěch snížit.

Prvním faktorem je otázka promlčení - U bezdůvodného obohacení činí subjektivní promlčecí lhůta dva roky. Tato lhůta se počítá od doby, kdy jste se o existenci bezdůvodného obohacení dozvěděla. Druhá tzv. objektivní lhůta činí tři roky a běží od chvíle, kdy k bezdůvodnému obohacení došlo. Pokud tedy některá z těchto lhůt uběhla, právo na vydání bezdůvodného obohacení je promlčeno. Pokud dojde k promlčení práva, neznamená to, že již není vymahatelné, je však oslabeno. Jestliže byste totiž podala k soudu žalobu na vydání bezdůvodného obohacení a druhá strana vznesla námitku promlčení, která by byla oprávněná, je soud povinen řízení zastavit a dát k Vám k náhradě dosavadní náklady řízení.

Dalším faktorem, u kterého by bylo vhodné se zastavit je Vámi zmiňované "probydlení" poskytnuté částky tj. 600 tisíc Kč. Pokud byste v domě bydlela např. 7 let bez toho aniž by bylo hrazeno nájemné, tehdy se již o určitém "probydlení" poskytnuté částky dalo uvažovat. Zároveň Vám tím nezaniká právo uplatnit zápočet vložených investic tj. od "probydlených" peněz odečíst investované prostředky do nemovitosti. Podotýkám, že i zde je samozřejmě možná dohoda o výši vložených a oběma stranami uznaných investic, v opačném případě by na řadu přišel znalecký posudek ať již mimo soudní řízení nebo v jeho průběhu.

Nezanedbatelným faktorem je také důkazní břemeno, které byste nesla v případě podání žaloby. V praxi to znamená, že by bylo na Vás, abyste byla schopna soudu prokázat, že došlo k poskytnutí peněz, za jakým účelem, a že vzhledem ke změně situace máte právo na jejich vrácení. Zdůrazňuji, že soudu nestačí tyto skutečnosti sdělit, ale především prokázat prostřednictvím listinných důkazů (např. výpisy z účtu, rozsudek o rozvodu), svědeckých výpovědí atd.

Dále je vhodné si uvědomit, že samotné rozhodnutí soudu ve Váš prospěch nezaručuje, že Vám příbuzní peníze vyplatí. Rozhodnutí soudu které se stane pravomocným (tj. nabude právní moci) a vykonatelným (tzn. že nebyla splněna uložená povinnost) bude Vašim exekučním titulem, na základě kterého by bylo možné zahájit v následujících 10 letech exekuční řízení.

V názvu dotazu jste mj. uvedla otázku zpronevěry. Obávám se však, že ve Vámi popsané situaci se nejednalo o spáchání trestného činu, proto je potřeba řešit případné vymáhání nároku v mezích civilního nikoliv trestního práva.

Z výše uvedeného tedy poměrně zřetelně vyplývá, že by bylo vhodné zjistit potřebné skutečnosti a teprve poté se rozhodnout, zda k podání žaloby přistoupíte (pokud v mezidobí nedojde mezi Vámi a příbuznými k dohodě).

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším