Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jak postupovat?
Otázka
Od zahrádkářského svazu jsme měli pronajatou zahradu. Pozemek má majitele v nedaleké vesnici a ten jej svazu pronajal za symbolickou korunu ročně. Vloni v červnu však majitel prodal část pozemků majiteli autobazaru, takže bylo nutné posunout stávající chatku asi o 20m dál. Nyní chatka sice stojí, ale na jiném místě, než je v původních nákresech. Jak máme postupovat, abychom o chatku nepřišli v případě, že by se majitel pozemku rozhodl tento prodat. Stavbu chatky povoloval ČSZ na základě nákresu, nejde o kolaudaci - je to rozebiratelná stavba. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
podle Vašich informací usuzuji, že vlastníkem chatky, která není součástí pozemku a je věcí movitou, jste Vy a máte ji postavenou na pozemku pronajatém na základě podnájemní smlouvy. Pokud se změní vlastník pozemku, stává se pronajímatelem nový vlastník vůči svazu zahrádkářů a vy jste stále podnájemníky vůči svazu zahrádkářů. O vlastnictví chatky v takovém případě přijít nemůžete. Může však nastat obdobná situace, jako loni v červnu. Záleží tak na obsahu nájemní smlouvy mezi vlastníkem a svazem zahrádkářů, za jakých okolností ji lze vypovědět, zda existuje nějaké předkupní právo k pozemku, jaké je vydáno územní rozhodnutí k dotčenému pozemku apod.
Pokud by se nový vlastník pozemku rozhodl vypovědět smlouvu se svazem a užít pozemek pro jiné účely, musí postupovat podle nájemní smlouvy uzavřené se svazem, případně podle občanského zákoníku (ustanovení ohledně výpovědi nájmu, popř. ustanovení o pachtu). Nájemní vztah by skončil po uplynutí výpovědní doby. V této době by měl naopak svaz ukončit podnájemní smlouvu s Vámi, Vy byste měli pronajatý pozemek vyklidit, tedy odstranit chatku - nepřijdete o vlastnictví "rozebíratelné stavby", ale možnost ji mít umístěnou v dotčené zahrádkářské kolonii je pouze tak pevná, jako Vaše smlouva se zahrádkářským svazem, která pak nemůže být silnější než smlouva zahrádkářského svazu s vlastníkem pozemků.
Pokud by se nový vlastník rozhodl pozemek dále prodat, pak to samo o sobě není důvod k zániku nájemního vztahu se svazem. Nový vlastník vstupuje do práv a povinností předchozího vlastníka, což nicméně obnáší i to, že pokud stávající vlastník měl možnost (kterou však nechtěl využít) ukončit nájem se svazem, tak nový vlastník má stejnou možnost, ale narozdíl od předchozího vlastníka se jí může (ale nemusí) rozhodnout využít.
Je rovněž otázkou, zda není v nájemní smlouvě např. upraveno předkupní právo svazu ke koupi pozemku. Doporučovali bychom nahlédnout do nájemní smlouvy mezi svazem a vlastníkem pozemku a nahlédnout do územního plánu, zda je pozemek veden jako zahrádkářská kolonie.
V případě problémů doporučuji jednat s místním zahrádkářským svazem nebo přímo s Českým zahrádkářským svazem, kde mají k dispozici právníka.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou