Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
VYKRADENÍ NEMOVITOSTI A NAHRAZENÍ ŠKODY V OBČANSKO PRÁNÍM ŘÍZENÍ
Otázka
DOBRÝ DEN JAK MÁM DÁLE POSTUPOVAT SOUD PODLE§229OD3tř OBŽALOVANÉHO SPROSTIL VINY MNE ODKÁZAL K UPLATNĚNÍ NÁROKU NA NÁHRADU ŠKODY V ŘÍZENÍ OBČANSKO PRÁVNÍM DĚKUJI BERÁNEK PETR
Odpověď
Dobrý den,
soud Vás v takovéto situaci odkáže na možnost uplatnit nárok na náhradu škody žalobou v civilním řízení vždy, bez ohledu na to, zda-li je dle okolností pravděpodobné, že s žalobou uspějete či naopak. Podle trestního řádu totiž neexistuje možnost, aby trestní soud rozhodl, že nemáte nárok na náhradu škody, může pouze vyhovět (plně či z části), nebo Vás odkázat na možnost řešit věc u civilního soudu.
Trestní řízení totiž není primárně postaveno na to, aby se zkoumaly okolnosti civilní odpovědnosti za škodu, ale na to, aby se řešily trestněprávní otázky (vina pachatele, uložení odpovídajícího trestu či ochranného opatření). Rozhodnutí o náhradě škody je k trestnímu v řízení v principu "přilepeno" v tom smyslu, že pokud se v rámci řízení prokáže vše potřebné k závěru, že pachatel má povinnost nahradit poškozenému škodu v určité výši, je zbytečné to samé prokazovat v civilním řízení. Trestnímu soudu však nepřísluší řešit "ne tak jednoznačné" případy a stejně tak nebude řešit otázkou škody, pokud by to nepřiměřeně komplikovalo splnění hlavního úkolu (rozhodnutí o vině a trestu).
Z dotazu nelze dovodit nic bližšího k tomu, co vlastně bylo v trestním řízení zjištěno a co se naopak prokázat nepodařilo a proto by bylo na místě doporučit, abyste před podáním civilní žaloby navštívil minimálně s rozsudkem v trestním řízení odborníka (pokud si to můžete dovolit, tak ideálně samozřejmě advokáta - www.cak.cz) za účelem posouzení šancí v civilním sporu.
Je totiž zásadní rozdíl např. mezi situací, kdy byl obžalovaný zproštěn s tím, že nelze prokázat, že to byl on kdo Vám nemovitost vykradl (je akutní riziko, že nebude možné prokázat tuto skutečnost ani u civilního soudu) a např. situací, kdy se sice dokázalo, že to byl obžalovaný, kdo Vám věci z nemovitosti odnesl, ale soud došel k závěru, že nejde o trestný čin, jelikož se nepodařilo vyvrátit verzi, že se obžalovaný domníval, že mu dotčené věci náleží a je oprávněn je odnést.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.