Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
bývalá přítelkyně
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala: Můj manžel se kterým jsme 3 roky od roku 2011 měl 10 let přítelkyni, se kterou se rozešli v roce 2008, kdy ona si našla nového přítele. Nechala mu tu věci včetně svého oblečení a některého vybavení bytu- skřín, světlo, pračka, lampičky apod(které pořizovali společně). V roce 2007 koupili od bratra manžela auto, na které přispěli rodiče dotyčné přítelkyně částkou 30.000 a poslali na účet přímo bratrovi manžela. Při rozchodu zůstalo auto manželovi, protože bývalá přítelkyně neumí řidit...tři roky bylo ticho a po třech letech, když jsem se stěhovala ke svému manželovi do bytu a bylo potřeba,aby si bývalá odvezla svoje osobní věci jí manžel napsal, aby si pro ně přijela..po několika urgencích(já osobně bych po 3 letech věci vyhodila) si pro ně přijela..odvezla si však i uvedené vybavení bytu,které pořizovali společně.. zhruba po 3 měsících se ozvali rodiče dotyčné, že teda chtějí vrátit peníze za to auto..bohužel nevím, zda je tenkrát darovali nebo půjčili... Mají na to nárok po takové době?? a co vybavení bytu,které si ona odvezla a pořizovali jej společně..od doby rozchodu uběhlo 6 let... Nejraději bych jí naúčtovala poplatek za to, že si tu nechala svoje věci a znemožnila tím manželovi přestavbu bytu atp...ač nejsem zastánce konfliktu, ted už se jedná i o mě a rozpočet pro mojí rodinu..máme 6ti týdenní miminko a každá koruna pro nás dobrá..mají nárok na vrácení té částky?? Moc děkuji
Odpověď
Dobrý den,
nejprve se zastavím u Vámi zmiňované částky 30 tisíc Kč, které zaslali rodiče bývalé přítelkyně bratrovi Vašeho manžela. Zajímalo Vás, zda mají právo na vrácení této částky.
Jak jste správně uvedla, je vhodné si odpovědět na otázku, zda poskytnuté peníze byly darem či předmětem půjčky. Pakliže by se jednalo o dar, mělo by správně dojít ze strany Vašeho manžela ke zdanění. Nicméně šance na vrácení daru je v tomto případě ze strany rodičů bývalé přítelkyně velmi malá, vzhledem k důvodům pro které bylo možné podle starého občanského zákoníku žádat vrácení daru (viz § 630 starého občanského zákoníku, dle kterého se dárce může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy).
V případě že by se jednalo o půjčku, bylo by potřeba zjistit, zda došlo mezi stranami ke sjednání termínu splatnosti poskytnutých peněz. Zároveň dle dřívějšího občanského zákoníku platilo: "Není-li doba splnění dohodnuta, stanovena právním předpisem nebo určena v rozhodnutí, je dlužník povinen splnit dluh prvního dne poté, kdy byl o plnění věřitelem požádán". V komentáři k tomuto ustanovení byla také řešena otázka promlčení. Zde se vychází z toho, že možnost uplatnit nárok u soudu nastává splatností dluhu, avšak v případě, že splatnost nebyla dohodnuta ani jinak určena, začíná promlčecí doba běžet dnem následujícím poté, kdy vznikl dluh.
Jinými slovy - jestliže nedošlo mezi Vaším manželem a rodiči bývalé přítelkyně k prokazatelnému sjednání konkrétní splatnosti a od "půjčky" uplynuly více než tři roky, je dluh promlčen. Pokud by bylo sjednáno nějaké datum splatnosti, přičemž by od doby splatnosti uplynulo více jak tři roky - je jejich nárok opět promlčen.
Lze si také představit, že by rodiče bývalé přítelkyně mohli zkusit vymáhat zaslané peníze po bratru Vašeho manžela z titulu bezdůvodného obohacení. Jejich argumentem by mohlo být, že peníze zaslali bratrovi nedopatřením. Nicméně i v této situaci by již došlo k promlčení.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že šance na vymožení peněz ze strany rodičů je mizivá. Pouze si dovoluji upozornit pro případ, že by rodiče zkusili dotčené peníze vymáhat soudní cestou, že by bylo potřeba námitku promlčení v soudním řízení aktivně vznést. Soud o promlčení "sám od sebe" rozhodnout nemůže.
Ohledně věcí které pořídil Váš manžel společně s bývalou přítelkyní, lze říci, že by se obě strany (tj. manžel i bývalá přítelkyně) mohli u soudu domáhat vypořádání věcí, které pořídili společně (tj. jedná se tedy o věci v podílovém spoluvlastnictví). Pokud by Váš manžel přistoupil k soudnímu vymáhání dotčených věcí, bylo by potřeba nejprve bývalé přítelkyni zaslat předžalobní výzvu, ve které by jí vyzval k vydání části věcí a zároveň upozornil, na případné vymáhání věcí soudní cestou. Pokud by se poté rozhodl žalobu podat, neměl by tak učinit dřív než 7 dnů od odeslání předžalobní výzvy. V neposlední řadě je dobré si uvědomit, že v případě soudního vymáhání, bude stěžejní, zda by byl schopen prokázat, že věci byly pořízeny ze společných peněz. Také je vhodné mít na paměti, že i dotčené auto je vlastně ve spoluvlastnictví, a že by se tato skutečnost měla odrazit v případné žalobě (respektive by se mohlo stát, že by se bývalá přítelkyně domáhala vypořádání spoluvlastnického podílu na dotčeném automobilu).
V případě potřeby se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou