Dědictví

Dotaz ze dne 26. 7. 2014 23:34.

Otázka

Dobrý den, prosím o odpověď na otázku. Jsem jediná dcera rodičů, kterým je skoro 80 let. Bratr zemřel skoro před 30-ti lety a zůstaly po něm 2 dcery. Já a můj syn bydlíme kousek od rodičů, takže jim pomáháme s nákupy, zavezeme k lékaři apod. Tzn. že jsme pravidelně ve styku. Dcery od bratra přijedou maximálně 1x za rok na návštěvu k babičce a dědovi. Mám je ráda, ale jen tak pro zajímavost. Kdo bude dědit majetek po mých rodičích? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pokud rodiče nepovolají k dědictví někoho jiného závětí, dědickou smlouvou nebo odkazem, a nebo pokud některého dědice nevydědí nebo nesepíší smlouvu o zřeknutí se dědického práva, pak by podle zákonné posloupnosti dědili dle první třídy dědiců zůstavitelův manžel a děti, popř. na místo dítěte by dědily jeho děti.

Ve Vašem případě by v situaci zákonné posloupnosti po smrti jednoho z rodičů (zůstavitel) dědili druhý manžel (předpokládám, že rodiče jsou manželé), Vy a bratrovy děti. Do dědictví by spadal výlučný majetek zůstavitele (tedy co vlastní pouze on a nespadá do společného jmění manželů) a polovina majetku ze společného jmění manželů (nebude-li důvod vypořádací podíl společného jmění určit jinak).

Dědici z první třídy dědiců dědí každý stejným dílem - ve Vašem případě se dědictví rozdělí na třetiny (druhý rodič třetinu, Vy třetinu a bratr třetinu, o kterou se rozdělí jeho dvě děti, tzn. každé bratrovo dítě jednu šestinu).

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu s. Společnou cestou

Souhlasím se vším