Majetkove vyrovnani po rozvodu

Dotaz ze dne 7. 9. 2014 18:38.

Otázka

Dobrý den, měl bych dotaz,potřeboval bych poradit ohledně majetkového vypořádání se svou exmanželkou,se kterou jsme od 12/2011 rozvedení a majetkové vypořádání ještě neproběhlo,jelikož ona není schopna se semnou o něčem domluvit(respektivně se o tom se mnou nechce vůbec bavit) Ctěl bych zjistit na co vše má exmanželka při dělení právo. V manželství mi prarodiče darovali pozemek se stodolou a vinný sklep(na oboje mám darovací smlouvy).Stodolu jsme zbourali a zacali na tom místě stavět svépomocí RD.Ten jsme stavěli po částech a peníze na materiál jsem vždy dostal od prarodičů s tím,že jsou to peníze z dědictví po mém otci,který umřel ještě když jsem byl svobodný.V dědictví po otci jsem měl nárok na třetinu RD kde jsem se sestrou a rodiči žil,ale své dědictví jsem nechal sestře , protože jsem věděl,že by mě neměla jak vyplatit a nechtěl jsem aby prodala dům ve kterém bydlela společně s naší matkou.Moje prarodiče měli našetřené peníze a před matkou mi řekli,že tyto peníze budou pro mě jednou až se ožením a budu si chtít postavit svůj RD,a že to jsou peníze za ten díl mého dědictví,který mi sestra měla vyplatit(takže mě vlastně vyplatili za ní) Na stavbu domu jsem použil i peníze,které jsem získal z prodeje mého již zmíněného vinného sklepa. Ex manželka do domu neinvestovala ani korunu , jen její rodiče nám jako vybavení koupili kuchyňskou linku a přispěli penězi na 3/4 zámkové dlažby na vjezd.Takto jsme postavili přízemí se střechou a na první patro jsme čerpali finance ze stavebního spoření a vzali si půjčky a vše teď splácím sám. A jeste bych se chtel optat.Mam pritelkyni se kterou nekdy o vikendech obyvame pokoj ktery mam v dome a ma ex ji neustale napada a prikazuje mi,ze tu nesmi byt.Ona sama ma v dome syna ktery neni muj a predhazuje mi ,ze musi mit jeji syn soukromi a ze ji ho kvuli me odebere socialni urad kvuli tomu ze tu obcas je moje pritelkyne.Mame spolu s ex 12-ti letou dceru ktera se kvuli matce se mnou boji bavit protoze ji matka vyhrozuje,ze jestli bude se mnou ,ze uz ji nechce videt a ze nebude uz jeji dcera.Take ji psychicky depta rozebira s ni problemy ktere ma s otcem sveho syna a pomlouva a vymysli si osklive veci o me a me pritelkyni.Nevim jak se mam chovat ...dcerky je mi lito...misto aby se ji venovala aby prospivala ve skole dela si z ni chuvu a a nenecha ji ani aby se poradne ucila a prospivala.Dost casto ji nechava i doma ze skoly,kdyz treba zaspi protoze se ji nechce dcerku odvezt.

Za odpověď a rady vám velice děkuji a s pozdravem a přáním pěkného dne

Odpověď

Dobrý den,

obávám se, že z velké části Vaše situace není o právním řešení, ale spíše tématem pro poradnu pro rodinu manželství a mezilidské vztahy či pro rodinného mediátora. Právně můžete žalovat na vypořádání majetku či na vymezení styku s dcerou, pokud tedy vycházím z toho, že dcera byla svěřena do péče matky (pokud se domníváte, že lepší podmínky by měla v případě svěření do Vaší péče, můžete navrhnout takovou změnu úpravy poměrů - lze doporučit po poradě s odborníkem a dcerou, v případě pochybností lze doporučit kroky ohledně úpravy poměrů k dítěti vždy nejprve probrat s místně příslušným orgánem sociálně právní ochrany dětí). Neexistuje však právní nástroj na to, aby se zlepšil (byť třeba jen v zájmu společné dcery) vztah s Vaší bývalou manželkou.

Nedošlo-li a zřejmě ani nedojde k uzavření dohody o vypořádání společného jmění manželů, jsou dvě možnosti dalšího vývoje:

a) ve lhůtě tří let od zániku manželství podáte návrh na vypořádání společného jmění manželů. V první fázi je třeba označit co je součástí zaniklého, ale doposud nevypořádaného společného jmění manželů, v druhé fázi je pak třeba uvést, jaké vypořádání tohoto majetku a z jakého důvodu navrhujete. Základní východisko pro rozdělení společného jmění manželů je , že vypořádací podíly bývalých manželů mají být stejné, nicméně soud může na základě tvrzených skutečností podložených důkazy dojít k tomu, že je zde důvod stanovit podíly odlišně. V první řadě jde o tzv. zápočty - každý z manželů může požadovat, aby získal, co vložil do společného jmění manželů z osobního majetku (majetek z doby před manželstvím či majetek získaný za manželství dědictvím, darem či restitucí) a naopak musí "vrátit" co ze společného jmění získal na osobní majetek (např. se ze společných peněz platila nová střecha na chatě, která je v osobním majetku pouze jednoho z manželů.). Druhé hledisko je zásluhovost - pokud se někdo nad obvyklou míru "přičinil" (v pozitivním i negativním smyslu) o stav společného jmění, může se odpovídajícím způsobem upravit podíl. Zde nejde o to, že by měla srovnávat skutečnost, že manželé každý měli jinak vysokou mzdu, či že jeden z nich po vzájemné dohodě zůstal v domácnosti, ale o mimořádné případy, kdy např. jeden z manželů řádně pracuje a snaží se uživit rodinu, zatímco druhý se jen snaží co je možné z domácnosti odnést a prodat, jelikož potřebuje financovat svoje gamblerství. Přihlédnout lze též k potřebám nezletilých dětí.

Pokud nedojde ve lhůtě tří let k uzavření dohody o vypořádání společného jmění ani k podání návrhu na soudní vypořádání, dochází automaticky k vypořádání společného jmění manželů nastoupením tzv. zákonné fikce vypořádání.

Movité věci, které užívá výhradně jeden z bývalých manželů pro potřeby své či své rodiny, se stávají osobním majetkem tohoto manžela. Nemovitosti i ostatní věci pak přecházejí do podílového spoluvlastnictví s tím, že podíly jsou 50:50.

Pokud se tedy chcete domáhat vypořádání s tím, že chcete uplatnit zápočty (předpokládám, že zmiňovaný dům je zapsaný jako součást společného jmění) spočívající v hodnotách nabytých dědictvím či darem a vynaložené na stavbu dotčeného společného domu, neměl byste již s podáním návrhu k soudu příliš otálet - v případě uplynutí lhůty tří let bude dům ve společném jmění rozdělen na podílové spoluvlastnictví 1/2 na 1/2 bez možnosti domáhat se jakéhokoliv zohlednění zápočtů.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším