Nahrada skody na majetku pri vytopeni

Dotaz ze dne 31. 7. 2015 08:33.

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kdo se má postarat o náhradu škody při vytopeni bytu a zda existuje nějaký určitý čas dát zničený majetek do původního stavu. Známý byl vytopen z bytu nad nimi, kdy prasklo hlavní vodovodní potrubí ve stoupacce. Jeho pojišťovna mu řekla že se má obrátit na SVJ, že by vše mělo být uhrazeno z jejich pojistky na dům. Ale všichni ho posílají sem a tam a nikdo se k ničemu nemá. Může jako postižený něco udělat, aby se konečně začalo něco dít. Má zničené v podstatě vše co v bytě měl. Sedačky, malbu, odešla elektronika. Jak má vyčíslit cenu škod co po něm každý chce, neměla by tohle zajistit vše pojišťovna bytového družstva. Odnese televizi do servisu, tam mu řekli že je neopravitelna. Má si vzít nějaké vyjádření od všech když si bude treba sám dávat věci doporadku. Má to vůbec dělat, nebo čekat. Děkuji Vám moc za odpověď, už je úplně bezradný..

Odpověď

Dobrý den,

pokud prasklo hlavní vedení ve stoupačce, má škoda zřejmě původ ve společných částech domu, takže doporučení, aby se obrátil na pojišťovnu SVJ (pokud tedy předpokládáme, že SVJ je pro tyto případy zpravidla označované jako "pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti" pojištěná), bude zřejmě správná. Na druhou stranu nemohu vyloučit, že on sám má sjednanou smlouvu tak, že by mohl škodu nárokovat po své pojišťovně a ta by si následně řešila se SVJ/pojišťovnou SVJ náhradu toho co musela svému klientovi vyplatit. Mezi jednotlivými pojišťovnami a jejich produkty bývají někdy značné rozdíly.

Bohužel neuvádíte, s jakými argumenty ho kdo posílá "sem a tam". Osobně bych doporučoval v první fázi prostudovat vlastní pojistnou smlouvu, zda-li mám možnost nárokovat plnění vůči své pojišťovně (a případně s jakými omezeními), dále bych žádal po SVJ sdělení, zda-li jsou pro tento případ pojištěny (s tím, že v opačném případě mu nezbude než přistoupit k vymáhání škody proti SVJ) a jaké mají sjednané pojistné podmínky co do rozsahu / výluk plnění. Pokud by se došlo k závěru, že pojištění se na danou situaci nevztahuje ani jedno, lze vyzvat SVJ k náhradě škody (následně případně předžalobní upomínka a žaloba). Bude-li dle všeho událost možné uplatnit u obou pojišťoven lze uvážit, co bude pro známého z hlediska pojistných podmínek výhodnější, bude-li pak dle všeho událost možné uplatnit pouze u jedné pojišťovny, je třeba škodnou událost oficiálně uplatnit a ať pojišťovna událost rovněž začne oficiálně řešit - pokud by došlo k průtahům či zjevně bezdůvodným výmluvám, lze rovněž pojišťovně pohrozit najmutím si společnosti specializované na vymáhání pojistných nároků.

Co se týče dokumentace škody - takto od stolu nelze jednoznačně odhadnout v čem byl mohl nastat dílčí problém - obecně vzato je třeba sepsat co, jak a v jakém rozsahu bylo poškozeno a k tomu dát příslušnou video/foto dokumentaci (osobně bych si k procesu sepsání a focení přibral navíc svědka). Samozřejmě nejjednodušší je počkat na likvidátora pojišťovny (pro případ sporu ohledně likvidace však může být vhodné si nezávisle stav zdokumentovat i tak), nicméně pokud bude pojišťovna nečinná, tak samozřejmě nelze čekat ve zničeném bytě věčně (nemluvě o situacích, kdy je třeba škodu odstranit, aby se zabránilo vzniku ještě větší škody). Samozřejmě čím hodnotnější a méně obvyklé věci, tím větší opatrnost je třeba při dokumentaci vynaložit - v některých případech např. může být nutné i znalecké zkoumání, když se např. pojišťovna domnívá, že je v rámci pojistné události uplatňováno něco, co podle názoru pojišťovny při dané události nemohlo být zničeno (v rámci příležitosti vytopení se pokusím uplatnit škodu vzniklou na notebooku, který jsem před časem "prolil" kávou).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším