Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Majetkoprávní vyrovnání
Otázka
Dobrý den,
prosím o odpověď na dotaz, zda musí být majetkoprávní vyrovnání majetku po rozvodu řešeno přes právníka nebo se můžeme s bývalou manželkou dohodnou o rozdělení majetku, sepsat vše a podepsané odeslat k soudu?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
k majetkoprávnímu vypořádání po rozvodu, nebo-li k vypořádání společného jmění manželů po rozvodu, může dojít třemi způsoby.
Za prvé se můžete s bývalou manželkou na vypořádání dohodnout a uzavřít o tom nejlépe písemnou dohodu (jedná-li se o nemovitost, pak dohoda musí být písemná). Zda k tomu využijete služeb advokáta, je Vaše vůle, není to povinností. Dohoda se poté již neposílá k soudu, je platná samotným uzavřením, nebo v případě řešení nemovitosti zápisem do katastru nemovitostí.
Druhým způsobem vypořádání je podání návrhu na vypořádání společného jmění manželů k soudu. Návrh může a opět nemusí zpracovat advokát. Vypořádání společného jmění manželů soudním rozhodnutím je využíváno zejména v situacích, kdy se manželé nejsou schopni dohodnout nebo spadá-li do společného jmění více dluhů. Výhoda soudního rozhodnutí je také v tom, že takové rozhodnutí je vykonatelné, tedy pokud jeden z bývalých manželů neplní svůj závazek vůči druhému z bývalých manželů, může se tento obrátit na exekutora k vymožení plnění. Bude-li o vypořádání společného jmění rozhodovat soud, je možné v průběhu řízení dojít k dohodě, resp. k uzavření smíru, který soud potvrdí.
Třetím způsobem vypořádání společného jmění manželů je uplynutí doby a vypořádání dle zákona (vypořádání tzv. fikcí). Pokud uplynou od právní moci rozsudku o rozvodu tři roky a nedojde k vypořádání jmění dohodou nebo ani jeden z Vás nepodá návrh k soudu, pak se má za to, že
a) movité věci jsou ve vlastnictví toho, kdo je pro svou potřebu nebo potřebu své rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá (např. automobil, vybavení domácnosti),
b) nemovité věci (byt, dům atd.) a ostatní movité věci (např. automobil, který užíváte společně) jsou v podílovém spoluvlastnictví a podíly jsou stejné,
c) ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží oběma společně, podíly jsou opět stejné.
Ať se rozhodnete pro první nebo druhou variantu vypořádání společného jmění, záleží na Vaší vůli, zda k tomu využijete služeb advokáta. Při zvažování bude hrát jistě roli možnost dohodnout se s bývalou manželkou, charakter majetku, o který se jedná, případně existence závazků vzniklých za trvání manželství (např. hypotéka, úvěry).
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou