Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nepatrný majetek
Otázka
Dobrý den V lednu mi zemřela maminka, nyní po předběžném šetření u notáře jsem zjistila že měla dva úvěry u banky (nevím přesnou částku). Dále v předběžném šetření vyšlo najevo že již nevlastní skoro žádný majetek cc zůstatek na učtu asi 11000,- a akcie v hodnotě 4900,- + ošacení v částce cc 500,- Notář se zatím vyjádřil tak že s největší pravděpodobností se řízení zastaví a majetek nepatrné hodnoty bude vydán vypraviteli pohřbu - mě. Zajímalo by mě jak to bude s dluhem? Jelikož jsem v minulém roce od maminky převzala dar v podobě jedné šestiny nemovitosti - může na mě banka vymáhat pohledávku? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
obecně se dá říci, že o majetek nepatrné hodnoty jde v případě, kdy majetek zůstavitele podstatně nepřesahuje přiměřené náklady vynaložené na jeho pohřeb. Můžeme se bavit o částce cca 10 - 15 000 Kč. Což v podstatě odpovídá i částkám, které zmiňujete ve svém dotazu.
Pokud bude řízení zastaveno a majetek nepatrné hodnoty vydán vypraviteli pohřbu (tedy Vám, ještě upozorním, že je k tomu třeba Vašeho souhlasu), vy se vůbec nestanete dědicem. Za dluhy zůstavitele zodpovídá právě jen dědic, a vzhledem k tomu, že vy jím "v řeči zákona" nebudete, za dluhy Vaší maminky nebudete odpovídat.
Pokud by Vaše maminka zanechala větší majetek, šlo by o klasické dědické řízení a Vy, pokud byste neodmítla dědictví, dědila byste vedle aktiv i pasiva, tedy i dluhy.
Podíl na bytu, který jste dostala od své maminky dříve, na těchto skutečnostech nic nemění, nicméně zákon dává možnost věřiteli dovolávat se neúčinnosti takového právního jednání dlužníka, které zkracuje věřitele a ke kterému došlo v posledních dvou letech. To znamená, že banka se může žalobou domáhat toho, aby soud konstatoval, že darování podílu na bytě je vůči ní jako dlužníkovi neúčinné a poté (po úspěchu této žaloby) uspokojit svoji pohledávku na tomto spoluvlastnickém podílu. Jinak řečeno - nemělo by dojít k tomu, že by exekuce směřovala proti Vám jako osobě, ale může ve výsledku dojít k tomu, že bude exekučně postižen podíl, který Vám matka v loňském roce darovala.
S pozdravem,
Markéta Vávrová a Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.