Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odcizeni?
Otázka
Dobry den,
V dobe kdy jsem mela dnes jiz byvaleho pritele jsem zakoupila na splatky herni konzoli PS4. Kupni smlouva je psana na mne a splatky taktez do dnesniho dne platim ja. Avsak pri nasem rozchodu jsem zjistila ze si onu herni konzolu bez meho vedomi vzal s sebou aniz by mi o tom rekl ci bych mu k tomu dala svoleni Prosim o radu jak postupovat.
Odpověď
Dobrý den,
co se týká trestného činu krádeže, tak podle § 205 trestního zákona platí:
Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
Škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5 000 Kč.
K trestní odpovědnosti za krádež je navíc potřeba úmyslného zavinění, tedy, řečeno laicky, že si pachatel chtěl věc přisvojit (a nevrátit) a byl nebo měl být si plně vědom toho, že tato věc mu nenáleží.
Trestní řízení jako takové ještě samo o sobě neznamená vrácení věci, byť odsouzení pachatele by Vám zjednodušilo domáhání se náhrady škody za věc a nebo je možné, že by samotné zahájení řízení přimělo vašeho bývalého přítele věc vrátit, to však nemůžeme předvídat. Trestní oznámení lze podat na kterékoliv policejním oddělení nebo na státním zastupitelství.
Vedle trestněprávní je i občanskoprávní cesta, kdy se můžete domáhat vrácení věci, jíž jste vlastníkem. V první fázi by to znamenalo prokazatelně (tj. např. se svědkem nebo doporučeným dopisem) požadovat vrácení věci s tím, že pokud Vašemu požadavku nevyhoví, budete ho na vrácení věci žalovat u soudu (tzv. předžalobní výzva- raději písemnou formou).
Samozřejmě, jak v trestní, tak v občanskoprávní oblasti se soud řídí tím, co je doloženo důkazy. Jak uvádíte, své vlastnictví věci jste schopna doložit kupní smlouvou, nicméně dále by bylo třeba doložit i to, že věci má nyní přítel (jako žalující strana byste toto musela v občanskoprávním sporu doložit Vy), event. že se věci zmocnil bez právního důvodu.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou