Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Byt v osobním vlastnictvi
Otázka
Dobrý den,prosím o informaci jak postupovat po rozvodu, kde neproběhlo vyrovnání společného majetku.Máme byt a chtěla bych jej po třech letech od rozvodu přepsat na katastru namovitostí.Jak tuto situaci řešit,bývalý manžel říká,že nemám na nic nárok a nic nedostanu.Mám tři děti a bydlím vpronajatém bytě. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
podle § 741 občanského zákoníku, nedojde-li do tří let od zániku společného jmění (rozvodu manželství, pokud společné jmění nezaniklo dříve) k vypořádání toho, co bylo dříve součástí společného jmění, ani dohodou, ani nebyl podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že se manželé nebo bývalí manželé vypořádali tak, že
a) hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá,
b) ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné,
c) ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.
Prakticky je tedy třeba uvést zápis v katastru nemovitostí do souladu se skutečností. Je pro to potřeba podat návrh na vklad spoluvlastnického práva. To lze nejlépe souhlasným prohlášením obou bývalých manželů, nicméně Váš dotaz nasvědčuje spíše tomu, že by bývalý manžel nespolupracoval. Druhou možností, je že návrh podáte sama s tím že vyhláška o katastru nemovitostí v § 68 stanovuje, že vklad zapíše i: "... na základě prohlášení jednoho z bývalých manželů s náležitostmi obdobnými souhlasnému prohlášení, doloženého pravomocným rozhodnutím tuzemského soudu o rozvodu manželství a potvrzením tohoto soudu, že do uplynutí tří let od zrušení manželství nebyla podána žaloba na soudní vypořádání společného jmění manželů, ani neproběhlo nebo neprobíhá řízení o vypořádání zaniklého společného jmění manželů."
Znamená to, že je potřeba dojít si na soud, který rozhodl o rozvodu manželství pro potvrzení o tom, že nebylo zahájeno výše uvedené řízení, a spolu s rozhodnutím o rozvodu podat návrh na vklad spoluvlastnického práva u příslušného katastrálního úřadu.
Pokud Váš dotaz směřoval na jiné "přepsání" na katastru nemovitostí, prosím, upřesněte jej.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou