Okap

Dotaz ze dne 10. 9. 2017 09:24.

Otázka

Dobry den, mame se sousedem společnou vysokou zed, zed je souseda, ale okap ma pridelany na nasi strane, je to v poradku?? a kdo se musi o okap a zed na nasi strane starat, je tam nejaka povinnost ze strany souseda, zed je udělaná spatne a ja ji musim stale opravovat. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

občanský zákoník stanoví, že zdi (i jiné rozhrady) jsou společné - jde o tzv. vyvratitelnou právní domněnku.

Pokud je ve Vašem případě nesporné, že zeď patří sousedovi, je on povinen provádět její údržbu (jako vlastník věci). Občanský zákoník výslovně říká: "Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda...." (§ 1026) Pokud tedy sousedova zeď je poškozená a je třeba ji opravit, aby Vám nebyla způsobena škoda, měl by to udělat soused.

Co se týká okapu, vyhledala jsem ustanovení § 1019 občanského zákoníku, které hovoří o právu vlastníka pozemku požadovat po sousedovi upravit stavbu tak, aby ze stavby nestékala voda (nebo nepadal sníh) na jeho pozemek. Pokud jde tedy o to, že z okapu, který je umístěný na sousedově zdi, voda stéká na Váš pozemek, domnívám se, že v souladu s tímto ustanovením máte právo požadovat, aby soused zajistil, ať voda na Váš pozemek nestéká. Vzhledem k tomu, že okap je vlastnictvím souseda, platí pro jeho údržbu to samé jako u údržby zdi (jak jsem psala výše).

Občanský zákoník dále v § 1023 uvádí, že vlastník pozemku musí snášet užívání prostoru nad pozemkem nebo pod pozemkem, je-li pro to důležitý důvod a děje-li se takovým způsobem, že vlastník nemůže mít rozumný důvod tomu bránit. Pokud jde ale o to, že okap "vede" skrz Váš pozemek a není-li pro to dobrý důvod (například zabránění stékání vody na Váš pozemek nebo na zeď a tím její poničení), můžete sousedovi zaslat výzvu, aby svůj majetek (okap) z Vašeho pozemku odstranil. V případě, že by soused nereagoval, je na zvážení okap odstranit na náklady souseda (a okap uložit tak, aby nebyl poničen a soused s ním mohl disponovat). Z praxe bohužel s takto specifickou situací nemáme zkušenost. V sousedských vztazích ale vždy doporučujeme pokusit se rozumně domluvit na řešení, které bude přijatelné pro obě strany. Může to zabránit případným dalším nepříjemným sporům.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším