Dotaz na možné řešení problematické situace.

Dotaz ze dne 8. 11. 2017 18:12.

Otázka

Dobrý den, mám takovýto dotaz. Moje tchýně (matka mé manželky) bydlí ve svém domě společně se svým synem, který je ženatý a bydlí tam společně se svou manželkou a dvěma dětmi. V současné době je v rodině, která bydlí s tchýní v domě krize. Podle všeho se schyluje k rozvodu. Dotaz zní: Jak nejlépe a nejbezpečněji zajistit pro mojí tchýni a matku mé manželky v jedné osobě, aby byla zabezpečena na své stáří? Syn mé tchýně po své matce požaduje, aby převedla podstatnou část jejího domu na něj jako dědictví a chce aby podepsala smlouvu, která toto bude dokládat. Moje manželka a já máme obavu, aby si podpisem takového dokumentu neuškodila, například tím, že v předložené smlouvě budou nevýhodné podmínky pro tchýni a tak se může stát, že z celého domu jí nezbude nic nebo jen nepatrná část, která nebude mít skoro žádnou hodnotu. Jeden příbuzný v rodině, který hájí zájmy naší tchýně (je to manžel sestry tchyně), nám psal, že tchyně má nepochybně nárok na jednu třetinu domu. Dále stejný příbuzný doporučil, aby tchyně vše řešila pomocí darovací smlouvy, která se dá stáhnout z internetových stránek katastru nemovitostí a po napsání změny vlastníků a jejich nového podílu doručením do katastru nemovitostí k vyřízení celé záležitosti. Že je to způsob, kterým tak lze ušetřit peníze jinak vydané za právníka. Zjistili jsme však, že syn tchyně žádá vyřešit vše smlouvou u právníka a ne darovací smlouvou. Já a moje manželka své mamince navrhujeme, aby nic co jí její syn předloží k podpisu jen tak nepodepisovala, ale ať mu řekne, že vyžaduje, aby si smlouvu mohla vzít k sobě, dala k posouzení nestrannému právníkovi, který objektivně posoudí, zda znění dané smlouvy je ve prospěch tchyně a až po ubezpečení, že vše je v pořádku, tak ať podepíše smlouvu. Tchyně má dvě děti (syna a dceru - mojí manželku). V domě o který jde, bydlí společně tchyně, její ženatý syn se svou manželkou a dvěma dětmi. K domu náleží také pozemky. Musíme upozornit, že moje manželka - dcera mé tchyně již svůj podíl na dědictví dostala v podobě peněz, za které si koupila byt v osobním vlastnictví. Poslední dotaz tedy zní, jakým způsobem by se správně dělil majetek mezi tchyni, jejího syna s jeho manželkou, v případě, že se syn rozvede se svou manželkou? A na jak velkou část domu a pozemků má zákonný nárok tchyně? Jde nám o to, aby byla pro své stáří hmotně zabezpečena.

Děkujeme za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud se dotazujete, jakým způsobem nejlépe zajistit tchyni na stáří, potom nejjistějším způsobem s ohledem na vlastnictví domu je, pokud žádný majetek převádět (darovat) nebude. Mělo by to i tu výhodu, že pokud by skutečně došlo k rozvodu jejího syna, potom by nemovitost nemusela být předmětem jednání o vypořádání majetkových poměrů manželů (předmětem společného jmění manželů by nebyla tak jako tak, nicméně za určitých okolností by manželka mohla požadovat např. vyživovací povinnost po bývalém manželovi i po rozvodu; výše výživného by se potom odvíjela i od jeho majetkových poměrů).

Další možností je smluvní ujednání mezi tchyní a synem o převodu vlastnictví k nemovitosti a zároveň zřízení doživotního užívacího práva, případně i výkonu nějakých služeb ze strany syna vůči tchyni (matce).

V každém případě bych doporučoval paní majitelce, aby si zvolila svého právníka, nebo alespoň se dohodla se synem na nějakém neutrálním a nepodepisovala text (a už vůbec ne bez rozmyslu), který jí je předložen.

Co se týká nároku tchyně, jejího syna a jeho (bývalé) manželky v případě rozvodu manželství syna a jeho ženy, potom je třeba říci, že pro posouzení této otázky jste neuvedl dostatek podrobností. Budu proto vycházet z toho, že v současnosti je Vaše tchyně jedinou vlastnicí domu (zapsanou v katastru nemovitostí) a toto vlastnictví nabyla samostatně (snacha ani syn jí k nákupu neposkytli žádné peníze, ani neprovedli podstatné investice do nemovitosti na vlastní náklady). Obecně platí, že pokud snacha Vaší tchyně do nemovitosti nevložila žádné investice, potom v zásadě na žádné vypořádání nemá nárok. Syn rovněž za života své matky na vypořádací (tím spíše dědický) podíl nemá nárok (předpokládám ovšem, že nemovitost nabyla Vaše tchyně samostatně, tedy syn nemá na nemovitosti vlastnický podíl např. z důvodu dědictví po otci apod.). Je-li tedy Vaše tchyně v katastru nemovitostí zapsána jako jediný vlastník, potom je výlučnou vlastnicí nemovitosti a nic jí za jejího života nenutí, aby tento stav měnila. Pokud se přesto rozhodne majetek převést na svého syna, rozhodně bych doporučoval sepsat smlouvu právníkem, kterého si sama zvolí.

V případě jejího úmrtí by potom došlo k dědění buď dle závěti, dědické smlouvy nebo ze zákona (pokud závěť ani dědické smlouvy není). Posloupnost dědiců upravuje zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v § 1635 a násl. (zde je stanoveno, že na prvním místě dědí manžel a děti rovným dílem). Pokud byla dcera Vaší tchyně (Vaše manželka) již vyplacena jinak, je možné dle § 1664 výše citovaného právního předpisu částku, která jí byla již vyplacena, započíst v rámci dědického řízení, případně majetkové poměry upravit vzájemnou dohodou dědiců.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším