Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Majetek
Otázka
Dobrý den S přítelkyní ziju 7 let. Loni jsme si koupili zahrádku s chatou,ale platila to přítelkyně. Ja pracuji v německu a za peníze,ktere vydělám jsem provedl rekonstrukci. Ted jsme se po sedmi létech rozešli. Chci se zeptat zda mam narok na nějaké vyrovnani,protoze me to stalo dost peněz. Moc Vam dekuji za odpoved S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
pro řešení této otázky není nejpodstatnější, kdo zahrádku s chatou platil, nýbrž kdo byl v katastru nemovitostí (KN) zapsán jako vlastník. Zda jste zapsáni jako spoluvlastníci s přítelkyní oba (tomu by nasvědčovala Vaše formulace "jsme si koupili"), nebo nejste (spolu)vlastníkem (vlastníkem je pouze přítelkyně). Pokud byste byl spoluvlastníkem nemovitostí, spoluvlastnictví by trvalo nadále a fakt rozchodu by na tuto skutečnost neměl vliv. Pokud byste chtěli spoluvlastnictví zrušit, bylo by nejlépe se na tom domluvit a sepsat dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví (k vypořádání může např. dojít tak, že se výlučným vlastníkem stane přítelkyně a Vás vyplatí, přičemž byste zohlednili i výši Vámi provedených investic).
Jestliže však nejste ani vlastníkem, ani spoluvlastníkem podle KN, potom je situace značně odlišná. Právně vzato došlo k tomu, že jste investoval do cizí nemovité věci, máte právo na vydání, respektive uhrazení, bezdůvodného obohacení, které majitel nemovitosti tímto zhodnocením získal. Celá věc má ovšem několik háčků. Jednak výše bezdůvodného obohacení se zpravidla neodvíjí od finanční částky, kterou jste proinvestoval, nýbrž od rozdílu ceny, kterou by měla nemovitost bez investice a kterou nyní má po zhodnocení investicí. Tento rozdíl nemusí odpovídat výši investované částky. V praxi se toto prokazuje znaleckým posudkem.
Druhým problematickým bodem je možnost uplatnění námitky promlčení ze strany vlastníka nemovitosti. Promlčecí doba se řídí platnou právní úpravou v době počátku promlčení, tedy v době ukončení investice. Podle nového OZ to je tři roky od okamžiku, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé (tedy od ukončení rekonstrukce, nebo příslušné její etapy, pokud probíhala po etapách), maximálně však 10 let od vzniku bezdůvodného obohacení. Soud by k promlčení přihlédl jen pokud by protistrana tuto námitku uplatnila. problematika promlčení se Vás zatím netýká, neboť nemovitost byla koupena v loňském roce.
Třetím problematickým bodem je praktická schopnost prokázat, že jste svoje vlastní prostředky do cizí nemovitosti skutečně investoval. Jako v předchozím případě doporučuji pokusit se primárně o vyrovnání dohodou. Pokud by to nebylo možné a po zvážení výše uvedených třech bodů, zejména schopnosti prokázat zhodnocení nemovitosti, byste se rozhodl jít do soudního sporu, doporučuji nechat se zastupovat advokátem.
S pozdravem Jan Petr Kosinka