Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Bývalý zaměstnavatel se na mě obrátil s výzvou na uznání dluhu vůči němu za zaplacené pokuty v dopravních přestupcích
Otázka
Dobrý den, bývalý zaměstnavatel (půl roku už pro něho nepracuji) mě obeslal s tím, že za mě zaplatil několik pokut za drobné dopravní přestupky, které jsem údajně měl spáchat v jeho služebním voze a abych uznal dluh vůči němu a pokuty mu zaplatil. Upřímně se mi do toho moc nechce, jednak si žádné provinění nevybavuji a hlavně přestupky jsou už bezmála rok staré. Můžete mi poradit, jak by bylo ve věci nejlépe postupovat ? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
zaměstnavatel má podle zákoníku práce právo požadovat po svém zaměstnanci náhradu škody způsobenou zaměstnancem z nedbalosti až do výše 4,5 násobku mzdy. Je poměrně časté, zvláště v případech, kdy dochází při výkonu práce k používání dopravního prostředku zaměstnavatele, že proti tomuto riziku jsou zaměstnanci pojištěni pojištěním odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli. Pokud takovouto pojistku nemáte (resp. jste ji neměl v době výkonu zaměstnání) a zaměstnavatel skutečně škodu způsobenou Vámi z nedbalosti uhradil, přičemž obě tyto skutečnosti - (způsobení Vámi z nedbalosti a uhrazení) by měl být zaměstnavatel schopen prokázat, potom jste povinen ji zaměstnavateli uhradit. Promlčecí doba je podle Nového občanského zákoníku tři roky. Strany si ovšem mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, než jakou stanoví NOZ, nejméně však v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let. Je-li kratší nebo delší lhůta ujednána v neprospěch slabší strany (zaměstnance), nepřihlíží se k ujednání.
A nyní ještě krátce k praktickému postupu: Doporučuji Vám požádat zaměstnavatele (nejlépe písemně doporučeným dopisem, přičemž si ponechte kopii pro případný soudní spor), aby Vám prokázal, za jaké konkrétní přestupky (kým způsobené) pokuty uhradil. Je samozřejmě rozdíl, pokud dané služební auto užívalo více zaměstnanců, nebo pouze Vy. Ve druhém případě by zřejmě stačilo pouze doložení rozhodnutí o udělení pokuty za dopravní přestupek, kde v odůvodnění by mělo být specifikován vůz, doba, místo i konkrétní dopravní přestupek. Pokud vůz používalo více pracovníků, bylo by potřeba ještě doložit výpis z knihy jízd, kdo jej v danou dobu používal. Pokud zaměstnavatel toto nedoloží, nevidím důvod mu cokoliv uznávat nebo uhrazovat. Pokud Vaše pochybení prokáže a nejste pojištěn, je třeba pokuty až do výše 4,5 násobku mzdy uhradit (tuto podmíněnou ochotu uveďte rovnou do žádosti zaměstnavateli o prokázání Vašeho zavinění, aby později nemohl navíc ještě uplatňovat úroky z prodlení).
Je třeba ještě doplnit, že uznání dluhu je zásadním právním jednáním, které má závažné právní následky. Jednak z procesního hlediska zakládá právní domněnku existence dluhu k datu jeho uznání, takže důkazní břemeno se tímto přesouvá na stranu dlužníka. Jinými slovy pokud byste podepsal uznání dluhu, zaměstnavatel by již v případném soudním sporu nemusel dokazovat, že dluh vznikl a jeho výši (tedy, že jste zavinil a on za Vás pokutu zaplatil v určité výši) a naopak Vy byste případně musel dokazovat opak. Druhým důsledkem uznání dluhu je prodloužení promlčecí lhůty na deset let od uznání nebo od doby, která je v uznání dluhu uvedena jako doba splnění. Z těchto uvedených důvodů nedoporučuji uznání dluhu podepisovat!
S pozdravem Jan Petr Kosinka