Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Co musí obsahovat žádost k soudu o výkon rozhodnutí?
Otázka
Na základě rozsudku Okr.soudu má mně zaplatit povinný finanční částku 16000 Kč.Již čtyři roky se nic neděje a já bláhový myslil,že rozsudkem bude právu učiněno zadost.Rozsudek obsahuje dodatek,že lze požádat o výkon rozhodnutí.Je mně 75 let a asi se spravedlnosti nedočkám.Přesto chci požádat Okr. soud o výkon rozhodnutí. Děkuji
Odpověď
Vážený pane,
pravomocný rozsudek skutečně není automaticky soudem vykonáván. Jestliže povinný neplní dobrovolně, je třeba požádat o výkon rozhodnutí buď soud podle § 251 a násl. občanského soudního řádu, nebo exekutora podle exekučního řádu.
Přestože Vaše otázka směřuje pouze na formální náležitosti návrhu na soudní výkon rozhodnutí, dovolím si začít poněkud šířeji:
Domáhat se splnění dlužnické povinnosti stanovené pravomocným rozhodnutí civilního soudu je u nás možné v zásadě dvěma různými způsoby. Za prvé je to výkon soudního rozhodnutí prostřednictvím soudu a druhý způsob je prostřednictvím exekutorů.
Pro rozhodnutí, zda zvolit soudní výkon rozhodnutí nebo exekutora, je třeba zvážit, zda o dlužníkovi máte dostatek informací, abyste mohl navrhnout vhodný způsob výkonu rozhodnutí (číslo účtu, zaměstnání, majetkové poměry), neboť při soudním výkonu rozhodnutí je soud tímto návrhem vázán, nebo zda o povinném dostatek informací nemáte (v tom případě je vhodnější se obrátit na exekutora, který si způsob provedení exekuce volí sám a sám je schopen si také opatřit informace potřebné pro efektivní provedení exekuce). Dále je třeba uvážit i finanční stránku věci, neboť pokud byste uvažoval zvolit řešení prostřednictvím exekutora, je třeba se nejprve informovat na výši zálohy na náklady exekuce, abyste mohl posoudit smysluplnost celé akce (u exekučního vymáhání bývají zpravidla vyšší poplatky než při soudním výkonu rozhodnutí, nicméně záloha i poplatek jsou následně vymáhány po dlužníkovi).
Každopádně by v návrhu neměla chybět identifikace obou stran (jméno, příjmení, datum narození, adresa), označení titulu (pravomocný rozsudek označený spisovou značkou, datem a názvem příslušného soudu, rozhodnutí musí být vybaveno doložkou vykonatelnosti - lze o ní případně požádat na příslušném soudě), v odůvodnění je vhodné uvést, zda povinný neplnil dobrovolně alespoň částečně, a vyjádřit požadavek na výkon rozhodnutí + případně požádat aby Vám soud přisoudil i nárok na úroky z prodlení od právní moci rozsudku + náhradu nákladů vymáhání. U soudního výkonu je třeba ještě zvolit navrhovaný způsob výkonu rozhodnutí (výkon rozhodnutí ukládajícího zaplacení peněžité částky lze provést srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky, správou nemovitosti, prodejem movitých věcí a nemovitostí, postižením podniku a zřízením soudcovského zástavního práva k nemovitostem). Příslušným soudem je obecný soud dlužníka (okresní soudy, obvodní soudy, Městský soud v Brně) podle jeho bydliště. K návrhu je třeba doložit úředně ověřenou kopii pravomocného rozhodnutí (rozsudku) soudu, které je opatřeno doložkou vykonatelnosti (lze opatřit na příslušném soudě).
Podrobně popsaný rozdíl mezi oběma způsoby vymožení pohledávky je např. zde: http://elearning.svses.cz/mod/resource/view.php?id=24906
Co se týká vzorů samotného návrhu, použitelné formuláře jsou dohledatelné na internetu nebo webových stránkách exekutorských úřadů. Např. zde je formulář návrhu na výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí (je však třeba zvážit, zda nezvolit jiný způsob výkonu): http://www.ivzory.cz/03zy-vzor-navrh-na-vykon-rozhodnuti.html
Ještě bych doplnil, že promlčecí doba na přisouzené plnění je 10 let od právní moci rozsudku, promlčecí doba na úroky z prodlení je však pouze 3 roky. Po jejich uplynutí se právo na úroky z prodlení mění na tzv. naturální obligace (můžete je požadovat a soud by Vám je měl přiznat, pokud však dlužník uplatní námitku promlčení, soud by měl jejich výši upravit tak, že Vám úroky z prodlení starší tří let nepřizná).
S pozdravem Jan Petr Kosinka