Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
převedení bytu a tím zvýhodnění jednoho ze tří dětí
Otázka
Zdravím Vás chtěla jsem se prosím zeptat jak postupovat v případě,že 88letá maminka se rozhodla přepsat svůj byt/jediný majetek/ na jednoho ze svých tří dětí, jak mohou zbylí 2 sourozenci postupovat,je možné toto rozhodnutí napadnout pro věk rodiče,neb musí obdarovaný sourozenec vyplatit zbylé dva, neb na toto rozhodnutí má rodič prostě právo a je jen na jeho rozhodnutí a vůli. Za odpověď děkuji
Odpověď
Vážená paní,
pokud není matka omezena ve způsobilosti k právním úkonům a došlo platným projevem vůle (zde zřejmě darováním) k převodu vlastnictví na kohokoliv, je to její právo, vyplývající ze svobody vlastníka nakládat svým majetkem. Věk dárce nemá sám o sobě na platnost darování vliv.
Pokud byste měli podezření, že matka byla jedním sourozencem nějak podvedena anebo zmanipulována, nebo by se nacházela ve stavu, kdy nebyla způsobilá řádně projevit svoji vůli, bylo by možné napadnout platnost takového právního jednání u soudu, a pokud by soud rozhodl, že darování bylo neplatné, potom by se vlastnictví vrátilo do původního stavu a jestliže by nedošlo do případné smrti zůstavitelky k pořízení pro případ smrti (sepsání závěti), stal by se byt předmětem dědictví, kde by děti dědily rovným dílem (pokud by nebyl naživu manžel).
Pokud by výše uvedenými nedostatky bylo právní jednání v souvislosti s darovací smlouvou poznamenáno, je možné se obrátit na soud, nejlépe prostřednictvím advokáta.
Jestliže se však jednalo o platný projev vůle darovat, potom ani obdarovaný není povinen ostatní sourozence tzv. vyplácet. Poskytnutý dar je však možné ze strany dárkyně odvolat pro nevděk, viz § 2072 občanského zákoníku.
Určitou výhodou, která by pro zbývající dva sourozence mohla v souvislosti s platným darováním nastat, je, že podle § 1660 odst. 2 občanského zákoníku jsou dary (kromě obvyklého darování) poskytnuté zůstavitelem za poslední tři roky před smrtí (případně pokud to zůstavitel stanoví i za dobu delší) započitatelné na povinný díl pro tzv. nepominutelného dědice. Jinými slovy, v případě že by došlo k dědění, tak obdarovaný by neměl nárok na povinný díl až do výše poskytnutého daru a dědictví by se dělilo mezi zbývající nepominutelné dědice. To ovšem za předpokladu, že nějaký majetek po zůstavitelce pro dědické řízení zůstane.
S pozdravem Jan Petr Kosinka
S pozdravem Kosinka