Náhrada škody na vozidle

Dotaz ze dne 2. 7. 2018 07:47.

Otázka

Dobrý den, měl jsem v pronájmu garáž cca 5let a v ní starý automobil který jsem chtěl nechat synovi do budoucna jako veterán. V pronajaté garáži začala protékat střecha. Kterou majitel neudržoval. A protékající voda poškodila vůz korozí, plísní kožených sedaček a celého interiéru. Technik zhodnotil že oprava bude nákladná. Kdo zaplatí škodu?

Odpověď

Dobrý den,

občanský zákoník upravuje odpovědnost za škodu a rozsah náhrady. Nicméně důležité také je, jakou smlouvu jste s majitelem garáže měl uzavřenou - resp. za jakým účelem byla garáž pronajatá.

Pronajímatel má povinnost udržovat věc v takovém stavu, aby mohla sloužit tomu užívání, pro které byla pronajata (§ 2205 občanského zákoníku). Pokud tedy ze smlouvy vyplývá, že jste si pronajal garáž (a ne třeba sklad starého dřeva), pronajímatel by měl ji udržovat v takovém stavu, v jakém jste si ji převzal a tak, aby bylo možné ji řádně užívat. Přitom platí, že tzv. běžnou údržbu vykonává nájemník (pokud se strany nedohodnou jinak). Nezbytné opravy provádí a hradí pronajímatel, pokud z uzavřené smlouvy nevyplývá něco jiného. Nicméně nájemník je povinen pronajímateli vady oznámit, aby pronajímatel mohl provést opravu. Pokud na toto pronajímatel nereaguje, může nájemník opravu provést sám a požadovat úhradu vynaložených nákladů.

Zda oprava děravé střechy garáže je běžnou údržbou věci nebo už opravou, občanský zákoník nestanoví. Podpůrným zdrojem může být nařízení vlády (viz zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308), které upravuje tyto pojmy ve vztahu k nájmu bytu. Zároveň jsem nahlédla do komentáře k ust. § 2207 občanského zákoníku a vybírám z něj následující:

"Pronajímatel je povinen provádět pouze opravy nezbytné. Nezbytnými opravami se rozumí takové opravy, kterých je zapotřebí k tomu, aby nájemce věc mohl nadále užívat ke sjednanému nebo obvyklému účelu, tj. zejména takové opravy, které směřují k obnovení funkčního stavu věci. Pronajímatel tedy není povinen k opravám jakéhokoli zhoršení věci, např. k těm, které snižují pouze estetickou hodnotu věci (např. poškrábaný lak apod.), ledaže by se k nim sám zavázal, popř. by taková povinnost vyplývala z účelu nájmu (např. pronájem věci za účelem reklamy). Pronajímatel není povinen věc uvádět do původního stavu, postačí, když je opravou obnoven stav způsobilý k užívání věci nájemcem."

Z výše uvedeného dovozuji, že střechu měl opravit majitel garáže a škodu, která jeho nejednáním vznikla, byl měl hradit on (pokud byl náležitě pojištěn, mohla by být náhrada škody hrazena z pojistného plnění).

Otázkou ale je, zda jste pronajímateli potřebu opravy nahlásil - zda jste požadoval, aby střechu opravil a zda to budete schopen doložit. Tím se totiž dostáváme k rozsahu náhrady škody (tedy, za škodu zodpovídá pronajímatel, ale kolik bude hradit?) - viz § 2903 odst. 1 občanského zákoníku: "Nezakročí-li ten, komu újma hrozí, k jejímu odvrácení způsobem přiměřeným okolnostem nese ze svého, čemu mohl zabránit."

Jinými slovy, pokud jste neoznámil pronajímateli, že se vyskytly vady, které je třeba opravit, příp. opravu neprovedl sám (na jeho náklady) či auto neodvezl "do sucha", je možné, že rozsah náhrady škody bude zmenšen.

Vzhledem k tomu, že v dotaze používáte minulý čas, dovolím si ještě upozornit, že nárok na náhradu škody se promlčuje v tříleté lhůtě. To je termín, ve kterém je třeba příp. uplatnit nárok u soudu. Tomu by samozřejmě mělo předcházet pokus o domluvu přímo s pronajímatelem.

Byť to není podmínkou, doporučuji uvažovat o konzultaci s právníkem. Ten by Vám mohl pomoci formulovat výzvu pro pronajímatele, příp. i předžalobní výzvu či žalobu.

S pozdravem

Markéta Vávrová Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším