Vyporadani nemovytosti po rekonstrukci

Dotaz ze dne 26. 1. 2019 08:02.

Otázka

Dobry den, pred snatkem mel manzel nemovitost, ve ktere byla obytna jen jedna mistnost, po snatku postupne dum rekonstruujeme. Jak by to bylo po pripadnem rozvodu? Kdyz jemu zustane nemovitost, kterou nabil pred snatkem, ale pres manzelstvi nabila na hodnote o nekolik set tisic? Nektere z veci se uz ale nedaji dohledat podlozit. Jde napriklad o okna, schodiste, vchodove dvere, automaticky kotel, kompletne udelana koupelna a toaleta, detsky pokojik, pergola, atd. Vse jsme delali spolecnymi silami a penezi. Dekuju.

Odpověď

Dobrý den,

otázku zhodnocení majetku ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů za trvání manželství upravuje § 742 konkrétně v odstavci 1, písm. b) ve kterém je uvedeno: Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla: každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,"

Podle tohoto pravidla by byl manžel povinen Vám nahradit to, co bylo ze společného majetku manželů vynaloženo na jeho výhradní majetek tj. nemovitost. Je však důležité si uvědomit, že zde hovoříme o finančních prostředcích nikoliv o samotné práci, kterou také zmiňujete. Podle rozsudku Nejvyššího soudu sp. zn. NS 22 Cdo 656/2010 se za investici vynaloženou ze společného majetku na ostatní majetek jednoho z manželů není možné považovat práci jednoho z manželů vynaloženou při rekonstrukci domu, který je výlučně vlastněn druhým manželem. Vámi zmiňovaná rekonstrukce společnými silami by byla považována za společenskou úsluhu.

V § 742 Občanského zákoníku nalezneme také odst. 2 ve kterém je stanoveno: "Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen."

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že v situaci, kdy by došlo k rozvodu a následně k vypořádání společného jmění manželů, vznikl by Vám nárok na úhradu části peněz vložených ze společného majetku do majetku, který je ve výlučném vlastnictví manžela, přičemž by se měla posuzovat změna hodnoty té části majetku, na níž byly peníze vynaloženy.

Pro úplnost dodávám, že výše uvedené informace se vztahují především k vypořádání společného jmění manželů soudem, nicméně manželům samozřejmě zákon nebrání, aby se na vypořádání společného jmění manželů dohodli. V obou případech však bude potřeba zvýšení hodnoty ocenit prostřednictvím znaleckého posudku. Zároveň bude potřeba doložit stav nemovitosti ke dni uzavření manželství (např. fotografiemi, dřívějším znaleckým posudkem - jestliže je k dispozici) a porovnat ho se současným stavem.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším