Vymáhání alimentů

Dotaz ze dne 11. 3. 2019 13:31.

Otázka

Dobrý den Měla bych dotaz ohledně vymáhání dluhu na výživném. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na vymáhání alimentů po mém otci, které od mých 18. let zaplatil do mých rukou pouze jednou a to ve výši 20.000,-. Výše alimentů je 2500,- měsíčně. Můj věk je 25 let. Momentálně jsem studentkou dálkového studia a pracuji, ale spíše mě zajímá zda mám nárok na to, to po něm nějak vymáhat zpětně a pokud ano, jaké kroky mám proto učinit.

Odpověď

Dobrý den,

na výživné od svých rodičů má osoba právo až do doby, kdy je schopna se samostatně živit. Zákon nestanoví žádnou přesnou věkovou hranici do kdy je možné výživné požadovat. (Denní) studium se považuje za důvod, proč osoba není schopna se samostatně živit, pokud se nejedná o úmyslné protahování studia (tzv. věční studenti).

Právo vymáhat nezaplacené výživné (jednotlivé splátky) se promlčí po třech letech, pokud jeho výše je stanovená dohodou, nebo deset let, pokud jeho výše je stanovená soudem. I po této době máte právo peníze požadovat vyplatit, ale pokud povinný neplní dobrovolně a namítne u soudu promlčení, tak soud nebude vymáhat.

V situaci když už nyní pracujete (pokud se jedná o normální pracovní poměr) už nesplňujete předpoklady nároku na výživné.

Neplnění vyživovací povinnosti po dobu delší než čtyři měsíce je trestným činem podle § 196 trestního zákoníku.

Co se týká postupu při vymáhání dlužného výživného, tak rozhodnutí soudu o určení výše výživného je již vykonatelným právním titulem. Je proto třeba buď podat návrh na výkon rozhodnutí k soudu (obecný soud povinného, tedy okresní soud nebo v Praze obvodní soud podle jeho místa trvalého pobytu), potom by vymáhání prováděl soud, který po Vás bude požadovat, abyste určila způsob exekuce (na mzdu, postoupením pohledávky - na účet, na movitý majetek, na nemovitý majetek) a uvedla i potřebné údaje (zaměstnavatele, jiné příjmy - důchod apod., číslo účtu povinného, majetek povinného ap.). Tento způsob je sice levnější, ale vyžaduje od Vás více aktivity a znalostí.

Druhým způsobem je kontaktovat exekutorskou kancelář. Exekutor si sám zjistí situaci povinného a sám rozhodne o způsobu exekuce. Tento způsob je pro Vás výrazně méně náročný, ale je dražší. Náklady za normální situace zaplatí povinný, pokud by však hrozilo, že povinný je nemajetný, může exekutor požadovat zálohu na náklad vymáhání od Vás předem. V případě, že by Vám bylo známa nemajetnost otce je potřeba podání návrhu na nařízení exekuce zvážit, protože v případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného hradí paušálně určené či účelně vynaložené výdaje exekutorovi oprávněný (Vy).

Případně můžete svůj dotaz doplnit, nebo se objednat na osobní konzultaci.

S pozdravem Kosinka

Souhlasím se vším