Vypořádání SJM dům s hypotékou

Dotaz ze dne 14. 3. 2019 10:03.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ve své svízelné situaci. Řeším vypořádání SJM po rozvodu.

Manžel koupil nemovitost předtím, než jsme se poznali. Měl na ni hypotéku (2,6 mil. Kč) s bývalou přítelkyní a oba byli zapsaní v katastru jako spoluvlastníci nemovitosti. Po sňatku se mnou z dluhu bývalou přítelkyni vyvázal. Její polovinu nemovitosti od ní dostal darem a nechal tak celý dům napsat pouze na sebe. Hypotéku splácel ze společných prostředků. Během manželství tak na svoji hypotéku vynaložil cca 800 tis. Kč.

Během manželství jsme hypotéku refinancovali (nový úvěr na 2,2 mil. Kč). Část dluhu byla použita na splacení původní hypotéky a část dluhu byla investována do nemovitosti (rozsáhlé a nákladné rekonstrukce v částce cca 800 tis.Kč). Do rekonstrukce jsem vložila i celé své stavební spoření v částce 245 tis. Kč. Čili šlo o zhodnocení jeho výlučného majetku ze společného jmění.

Před rozvodem manžel sliboval, že výměnou za děti (že budu souhlasit se střídavou péčí) mě z hypotéky vyváže a spravedlivě se se mnou vypořádá - že za mnou nenechá jít svůj dluh. Nyní po rozvodu dosáhl svého a na zbytek dohody "zapomněl". Ba naopak. Z hypotéky mě vyvázat nechce a požaduje po mě zaplatit polovinu zbylé částky úvěru, který je k datu rozvodu cca 1,52 mil. Kč, čili já bych mu měla zaplatit 760 tis. Kč.

Podotýkám, že ze společné domácnosti jsem odešla prakticky s igelitkou v ruce do podnájmu, kvůli kterému jsem se musela zadlužit u rodičů, abych měla vůbec jak žít. Manželovi zůstalo absolutně všechno včetně nového vozu, který jsme kupovali krátce před rozvodem za téměř 900 tis. Kč.

Chtěla bych se zeptat, jak probíhá vypořádání SJM soudní cestou, protože domluva s ním není možná. Opravdu je možné, že mu budu muset vyplatit polovinu zbylého dluhu?? Toho, kterým umořil celý svůj starý dluh a celou dobu se jimi hradil jeho výhradní majetek? Existuje vůbec spravedlnost?

Děkuji za odpověď. Jsem totálně bezradná.

Odpověď

Dobrý den,

podle § 741 nedojde-li do tří let od zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění k vypořádání toho, co bylo dříve součástí společného jmění, ani dohodou, ani nebyl podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že se manželé nebo bývalí manželé vypořádali tak, že a) hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá,

b) ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné,

c) ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.

Podle § 742 odst. nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:

a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,

b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,

c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,

d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,

e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,

f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

Podle § 742 odst. 2 hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

Pokud tedy od právní moci rozhodnutí o rozvodu neuběhly tři roky, můžete podat návrh na soudní vypořádání SJM. Podle výše uvedených pravidel můžete požadovat nahrazení toho, co z Vašeho výlučného majetku šlo na výlučný majetek manžela (např. stavební spoření), a polovinu toho, co ze společného majetku šlo na manželův výlučný majetek (splátky hypotéky během manželství), zároveň i náhradu za automobil apod. Pokud jde o smlouvu o úvěru na refinancování, pak banka rozhodnutím soudu nebude vázána, Vy nadále budete spoludlužníkem, nicméně by Vám měl bývalý manžel nahradit to, co byste bance uhradila Vy (nebo by měl plnit bance on sám).

Při vypořádání SJM soudní cestou bych Vám doporučil se nechat zastupovat advokátem. Pokud si jej nemůžete z finančních důvodů dovolit je možné požádat Českou advokátní komoru nebo soud o bezplatnou obhajobu. Bezplatná obhajoba bývá přiznávána (zjednodušeně řečeno), pokud Váš průměrný měsíční příjem za posledních šest měsíců nepřekročil trojnásobek životního minima, tedy cca 10 200 Kč/měsíc.

Případně se na nás můžete opět obrátit a domluvit si osobní konzultaci.

S pozdravem Kosinka

Souhlasím se vším