Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vymáhání částky za údajnou škodu - faktura vs. znalecký posudek
Otázka
Dobrý den, potřeboval bych se jen ujistit v jedné věci. Firma ze mě vymáhá částku cca 8000 Kč za údajně způsobenou škodu na vstupních dveřích, kterou vyšetřovala i policie, ale případ následně odložila (tj. nebylo vůbec prokázáno, že jsem škodu způsobil já). Znalecký posudek vypracovaný policií navíc určil hodnotu škody jen na 2500 Kč. Nicméně firma má k dispozici fakturu, kde si "opravář" zaúčtoval onu více než trojnásobnou částku, což jsou podmínky, které si dohodli oni sami. Přesto po mě tato firma chce nyní uhradit celých 8000 Kč a vyhrožuje mi soudem.
Chtěl bych se zeptat, když policie celou záležitost odložila s tím, že není prokazatelné, že jsem jim nějakou škodu způsobil, má firma vůbec u soudu možnost po mě něco vymáhat? A opravdu mají nárok na onu plnou částku 8000 Kč, kterou si domluvili oni sami a nebo lze vycházet ze značně nižší částky ve znaleckém posudku (2 500 Kč), který je i součástí policejního spisu.
Děkuji za informaci a za ochotu.
Odpověď
Dobrý den,
uvedl jste, že Policie ČR řešila, zda byl spáchán trestný čin a kdo za něj odpovídá, a zda jste škodu na vstupních dveří způsobil Vy nebo ne. Policie případ odložila, neboť nebylo prokázáno, kdo se trestného činu či přestupku dopustil. Vzhledem k tomu že policie případ odložila, ztratila firma možnost uplatnit svůj nárok na náhradu škody v trestním řízení.
Neznamená to však, že by se poškozená firma nemohla obrátit na civilní soud a v rámci občanského soudního řízení vymáhat náhradu škody touto cestou. V soudním řízení by bylo na firmě jako žalobci, aby unesla důkazní břemeno. To znamená, že je na žalobci, aby prokázal, kdo škodu způsobil, jakým jednáním a v jaké výši. Pokud poškozená firma nedoložila policii důkazy, že jste škodu zavinil Vy, pak je otázkou, zda disponuje nebo bude disponovat ještě jinými důkazy, které by mohla předložit u soudu, případně policii.
Pokud by situace přeci jen dospěla do soudního řízení a byl by mezi oběma stranami spor o výši škody, může soud nechat zpracovat svůj znalecký posudek. Náklady na něj se však odrazí ve výši nákladů soudního řízení. Určitě je možné poukázat na znalecký posudek, který byl vypracován na základě žádosti orgánů činných v trestním řízení. A obecně platí, že by škoda měla být vyčíslena reálně.
V případě potřeby nás můžete znovu zkontaktovat s dalšími či doplňujícími dotazy.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou