Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dědictví po druhovi
Otázka
Dobrý den.Jsme s partnerem spolu sedm let.Bohužel mu lékař diagnostikoval rakovinu a život mu mohou prodloužit tak na 3 měsíce.Je mi hloupé o tom mluvit.Ale my nejsme sezdáni.A dům patří jemu.Já mám dceru s bývalým partnerem a můj přítel nemá žádné děti.Bojím se,že když se mu něco stane.Já s dcerou budem bez bydlení.On se o tom nechce bavit,chápu,že si to nechce připustit,ale já musim myslet taky co bude dál a jestli máme nárok na dědictví na dům..?Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
chápu Vaší situaci i starosti o to, co bude dál. V dotaze píšete, že Váš partner nemá žádné děti. Pokud nemá ani vnuky a vnučky, tedy potomky v dalších úrovních, a nesepíše závěť, pak se bude dědictví řešit podle zákonných dědických tříd (tedy skupin).
V první dědické třídě jsou uvedeni zůstavitelovi potomci a manžel, kteří dědí stejným dílem. Pokud nejsou žádní zůstavitelovi potomci, pak ve druhé dědické třídě nastupují zůstavitelův manžel, rodiče a ti, co žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Pokud by tedy Váš přítel měl ještě rodiče, pak byste dědila spolu s nimi, a to každý stejným dílem. Podle okolností situace by mohla být dědicem i Vaše dcera, pokud byla odkázána výživou na Vašeho přítele.
Pokud by rodiče již nežili, pak by dle třetí dědické třídy dědili stejným dílem zůstavitelovi sourozenci (případně jejich děti) a opět ti, co žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
Podle výše uvedeného byste mohla být Vy, a případně i Vaše dcera (podmínkou je odkázání výživou), dědici. Pokud by však Váš přítel odkázal majetek závětí někomu jinému, pak byste nedědila.
Jak bude s domem a dalším majetkem v dědictví naloženo, záleží jednak na závěti, a pokud není napsána, pak bude záležet na dohodě dědiců. Pokud se nedohodnou, rozdělí se majetek podle podílů. Připadne-li Vám podíl na domě, bude dobré se dohodnout s ostatními spoluvlastníky na užívání domu, tedy například na Vašem bydlení, úhradě apod.
V případě potřeby se na nás můžete obrátit i osobně nebo telefonicky.
S pozdravem
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou