Sňatek a dědictví

Dotaz ze dne 7. 7. 2020 22:07.

Otázka

Dobrý den vážená poradno. S přítelem jsme spolu 12 let a máme spolu malé děti. Přítel má z prvního manželství jednoho, již dospělého syna. Rádi bychom se spolu vzali. Žijeme v domě, který jsem zdědila po svém otci, před 15ti lety. Zajimalo by mě, pokud s přítelem uzavřeme sňatek a v já bych nedej bože zemřela, zda by ze zákona nedědil i jeho syn z prvního manželství, případně po smtri mého přítele. Chci svůj majetek jednou předat výhradně svým dětem. Dekuji předem za Vaši odpověď. Přeji hezké dny.

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že jste výlučným vlastníkem domu po Vašem otci. Pokud uzavřete s partnerem manželství, nadále bude dům Vaším výlučným vlastnictvím, nebude tedy spadat do společného jmění manželů (ledaže byste smlouvou společné jmění manželů rozšířili).

V případě, že byste zemřela, budou dle zákona dědici podle první třídy dědiců manžel a Vaše děti (tedy děti, jejichž matkou jste Vy). Manžel a děti budou dědit stejným dílem majetek v pozůstalosti, tedy Váš výlučný majetek (to je např. dům) a polovinu ze společného jmění manželů. Reálné rozdělení bude záležet na dohodě dědiců a pokud se nedohodnou, pak každý zdědí podíl na věci ve výši jedné třetiny (vč. dluhů). Zdědí-li tak manžel 1/3 domu a zůstane-li mu tento podíl do jeho smrti, pak po něm budou dědit všechny jeho děti (a případně další manželka).

Pokud byste sepsala závěť, pak neopomenutelným dědici jsou Vaše děti, ty musí vždy získat část pozůstalosti (nezletilé 3/4 a zletilé 1/4 zákonného podílu ... každý tedy 3/4 nebo 1/4 z 1/3 celkové pozůstalosti). Manžel ze závěti nemusí dědit nic.

V závěti můžete rozdělit majetek dle Vaší vůle, například že dům zdědí pouze děti, ostatní lze rozdělit rovnoměrným dílem mezi děti a manžela. Jediným omezením jsou výše zmínění neopomenutelní dědici.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším